Стресът на работното място днес е вторият най-често срещан здравен проблем, свързан с професията. Някои сфери на дейност са по-стресиращи от други, но през последните няколко години работната среда се трансформира драстично.
Появиха се много нови професии, а технологиите премахнаха други. Пандемията и появата на дистанционната работа - последвани от натиска към „завръщането в офиса“, също промениха начина, по който преживяваме стреса на работното място.
Може би няма да бъде изненада, че професиите в обществената безопасност и военния сектор се считат за едни от най-стресиращите, а хората които работят в сфери, които позволяват по-малко личностно взаимодействие или повече положителна интеракция, често са по-малко стресиращи.
Вижте кои са десетте най-стресиращи професии и Топ 10 на тези, които предлагат най-малко напрежение, както и съвети за справяне със стреса на работното място.
Топ 10 на най-стресиращите работни позиции:
- Военнослужещ
- Полицейски служител
- Пожарникар
- Социален работник
- Телевизионни и радио продуценти
- Журналисти
- Диспечер за спешна помощ
- Консултант по психично здраве
- Анестезиолог
- Медицинска сестра от Спешна помощ
Повечето професии, които изискват чести социални контакти, се характеризират с високо ниво на стрес. Много от тези длъжности в обществените сфери изискват вземане на бързи решения, които могат да повлияят на живота на много хора. И макар че работата в сектора на здравеопазването винаги е била стресираща, последиците от пандемията увеличиха напрежението върху служителите в тази област.
Топ 10 на най-малко стресиращите работни места:
- Масажист
- Фризьор
- Библиотекар
- Озеленител
- Ортодонт
- Арт директор
- Терапевт
- Техник по медицинска документация
- Уеб разработчик
- Специалист по въвеждане на данни
Най-малко стресиращите професии пък обикновено включват по-малко социални контакти или просто различен вид взаимодействие. Например, хората обикновено с удоволствие посещават масажиста или фризьора, което води до по-приятни взаимодействия през работния ден.
Въпреки че професии като ортодонт или терапевт попадат в сферата на здравеопазването, темпото на работа при тях е по-бавно и все пак позволява на човек да постигне по-голям баланс между професионалния и личния живот, отколкото при много други медицински длъжности.
Освен това много от най-малко стресиращите професии позволяват на служителите да се съсредоточат върху задълженията си, без да взаимодействат прекалено много с други хора през деня, което прави работния ден по-спокоен.
ОТКЪДЕ ИДВА СТРЕСЪТ НА РАБОТНОТО МЯСТО?
Работното място е един от основните причинители на стрес, и то не само при професиите с вискорисков характер. Нарастват случаите на служителите, които се оплакват от редица здравословните проблеми – от психологически (като изтощение и депресия), до физически (като отпадналост, главоболие, проблеми със съня, мускулни напрежения и болки).
Стресът на работното място често възниква в следните ситуации:
Високи професионални изисквания: Твърде много работа може да бъде източник на стрес за служителите, които се чувстват натоварени и преуморени от количеството задачи.