След като разкри пред света, че се бори с раково заболяване, Кейт Мидълтън подчерта, че е съобщила за диагнозата на трите си деца по „подходящ начин“ и ги е уверила, че „ще бъде добре“.

Във видеопослание принцесата на Уелс заяви, че й е било необходимо време, за да приеме състоянието си и да сподели новината с децата си - 10-годишния принц Джордж, 8-годишната принцеса Шарлот и 5-годишния принц Луи, преди да съобщи на всички останали.

"Много е трудно да се обясни на всеки член на семейството, но най-вече на децата", казва пред The New York Post д-р Карен Е. Кнудсен, главен изпълнителен директор на Американското дружество за борба с рака. "Наистина е предизвикателство да им се обясни подобно нещо. Мисля, че това е много лично."

Снимка: Getty Images

Кога да кажа на детето си, че някой, когото то обича, е диагностициран с рак?

"Важно е комуникацията с децата да се осъществява своевременно", казва Елизабет Фарел, водещ клиничен социален работник в Институт за изследване на рака Dana-Farber Cancer.

Тя препоръчва разговорът да се проведе "веднага щом получите информацията, имали сте малко време да я възприемете сами и сте успели да си изясните какво се случва, какво ще се случи и какво е лечението на рака".

Експертът препоръчва да се опитате да им кажете вкъщи, когато имат време и пространство да преработят информацията - за предпочитане е това да се случи в петък следобед, за да им дадете възможно най-много време преди да се върнат на училище или детска градина.

Снимка: Getty Images/iStock

"Осигурете пространство и време, в които детето ви да обработи информацията, да сподели емоциите си, да изкаже своите притеснения и да задава въпроси", казва д-р Кендра Парис от Детската изследователска болница "Сейнт Джуд".


КАКВО ТОЧНО ДА КАЖА НА ДЕТЕТО СИ, АКО НЯКОЙ Е С РАК? 

Парис казва, че разговорите с децата зависят от тяхната "възраст, ниво на развитие, личност и способност да се справят".

"Малките деца обикновено се нуждаят от информация, която е по-конкретна и основна, и дискусиите с тях са по-кратки. По-големите деца и тийнейджърите често са чували за рака и преди, но все още могат да имат погрешни представи", обяснява Парис.

Разбира се, винаги трябва да съобразим факта, че всяко дете е различно, но предоставянето на възможно най-много информация ще им позволи да се справят по-добре със ситуацията.

"Полезно е, ако вече сте съставили план, така че да можете да се подготвите добре за някои от въпросите, които може да ви попитат", сподели Фарел.

Тя съветва родителите да казват: "Ето какво знаем. Ето какво се случва. Ето как ще изглежда планът и как той ще ви засегне пряко."

Позволете на детето си да насочва разговора с всякакви въпроси, които има.

Снимка: Getty Images/iStock

"Мисля, че всички имаме идеи за това какво биха искали да знаят децата ни. Но след това често може да се изненадаме от това, което всъщност те мислят", отбелязва Фарел.

КОЛКО ЧЕСТО ДА ГОВОРЯ С ДЕТЕТО СИ ЗА РАК? 

Децата трябва да бъдат информирани за всички важни промени в плана за лечение или прогнозата. Също така трябва да бъдат насърчавани да идват при вас с всякакви въпроси, които могат да имат във всеки един момент.

"Нека знаят, че първият разговор няма да е единственият път, когато ще разговаряте", съветва Фарел.