Много хора свързват пролетта с началото на алергиите към цветовете. Някой се справят лесно с пролетната алергия с таблетки, но други напускат местата, на които има полени и цъфтящи растения, за да се отърват от силните симптоми.

Как да разпознаем алергиите? Как да намалите проявите ѝ и възможно ли е да се отървете от нея завинаги? 

СИМПТОМИ НА ЕЛЕРГИИТЕ

 

е реакция на организма към цъфтежа на някои растения. Най-често поленовата алергия се проявява със симптоми на ринит (хрема, запушен нос, кихане), конюнктивит (зачервени очи, парене и сърбеж, усещане за пясък в очите) и бронхиална астма (пристъпи на кашлица, задушаване). По-рядко се проявяват и кожни възпаления. Теоретично могат да пострадат всякакви органи и системи - може да се появи цистит, главоболие и т.н.

Алергиите водят до намаляване на работоспособността и качеството на живот. В периода на алергиите качеството на съня се влошава значително. Човек се уморява по-бързо и може да се чувства постоянно уморен. В някои случаи може да се стигне до по-тежки усложнения. 

КАК ДА РАЗЛИЧИМ АЛЕРГИИ ОТ РЕСПИРАТОРНА ИНФЕКЦИЯ?

 

Това е най-добре да направи лекар. През пролетта много хора страдат заради зачервени и сълзящи очи,  запушен нос и кашлица. И най-често си мислят, че това е вирус, без дори да се замислят за алергии. Ако установите причината навреме, то възстановяването ще настъпи много по-бързо. 

  • Ето някои разлики между алергиите и острите респираторни вирусни инфекции:
  • Алергиите не повишават телесната температура;
  • Боли в тялото и костите са характерни само за вирусни и бактериални инфекции;
  • Кашлица с храчки, влажна кашлица е характерна за настинка;
  • При алергии секретът от носа не е с жълт или зелен цвят. Те са бистри и с по-течна консистенция.

Снимка: istockphoto.com

КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА АЛЕРГИЯТА?

Алергията се развива в резултат на неадекватен хиперимунен отговор към един или повече антигени, които имат свойствата на алергени. Това се случва поради нарушения в имунната система.

Влияние върху алергиите оказват също околната среда и климатичните условия. Например при топъл и сух климат растенията отделят повече полени във въздуха, което може да влоши симптомите на алергия.

Друг фактор, влияещ върху алергиите, е наследствеността. Ако единият от родителите страда от алергия, има голяма вероятност тя да се предаде на детето.

КАК ДА ОБЛЕКЧИМ СИМПТОМИТЕ НА АЛЕРГИЯТА? 

 


Лечението на алергиите е насочено главно към облекчаване на симптомите и подобряване на качеството на живот. Не е възможно да се отървете от алергиите завинаги, но компетентният алерголог ще ви помогне да намалите риска от обостряния. Ето и основните начини на лечение:



В случай на остра алергия, преместете се за известно време на място, където няма полени, провокиращи симптомите на алергичното ви заболяване.

  • Организирайте си периодични престой в специални хипоалергенни помещения (отделения).
  • Ограничете контактите с алергена: излизайте по-рядко навън, носете маска, проветрявайте по-често помещението, почиствайте къщата с влажна вода и изплаквайте носа и очите.
  • Приемайте противоалергични лекарства от различни фармакологични групи под наблюдението на лекар.
  • Алергената терапия (ASIT) представлява приемане на "причиняващия" алерген под формата на лекарство. В случай на поленова алергия, се прави 4-5 месеца преди сезона, в продължение на 3-5 години. 
  • Консултирайте се с алерголог-имунолог. След като анализира очакваните симптоми и ефективността на предишната терапия, лекарят ще изготви индивидуален план за подготовка за поленовия сезон.

 

КАЛЕНДАР НА ЦЪРТЯЩИТЕ РАСТЕНИЯ

Снимка: etsy.com/ie/shop/RubyRobinBoutique

 

Ето кога съфтят едни от растенията, които предизвикват най-интензивни алергии. 

Краят на март - април:
широколистни храсти - върба, леска;

Краят на април - края на май:
бреза, дъб, ясен, топола, върба, клен, бряст, трепетлика;

Май - юни:
глухарче, лисича опашка, липа, бор, смърч, ръж;

Юни-август:
живовляк, житна трева, елда, коприва, пелин, лебеда.

Още съвети от лекаря - гледайте във видеото.