Споделяте ли играчките на детето си, когато сте на детска площадка? Съществуват 2 типа родители и 2 теории по темата – едните не желаят да раздават на непознати вещите си, а другите смятат, че каквото е донесено на обществено място, трябва да се дава и на останалите.

Киара Бианко е майка от Флорида и е твърда привърженичка на втората теория. Защитава я яростно с доводи във видео в TikTok, където успява да предизвика остра реакция от страна на други родители, които не споделят нейните виждания.

Снимка: iStock



"Не носете играчки в парка, освен ако децата ви и вие не сте готови и не желаете да ги споделите", моли 22-годишната Бланко в клипа, който продължава да събира гледания и коментари в социалната мрежа.



"Не мисля, че е честно да носите играчки на място, където ще има куп деца, а вие да не сте готови да споделите играчките с другите деца."

Снимка: TikTok


"Може би съм единственият човек с такова мнение, но съм го виждала твърде много пъти, когато съм ходила в парка", казва тя. "Поради тази причина не взимаме играчки в парка."

Другите родители обаче не са съгласни с нея, като ѝ предложиха да си носи играчки от вкъщи и да не очаква непознати да споделят техните.

 



"Защо хората да имат право на чуждите вещи?", гласи един от коментарите.

"Не носете чантата си, освен ако не сте готови да споделите какво има в нея!", шегува се друг потребител.
А трети допълва: "Научете децата, че животът не е справедлив".

Много от родителите, които са противници на споделянето на играчки, казват, че след подобна игра, вещите на детето им били в лошо състояние
.
"Миналото лято позволих на други деца да си играят с водните играчки, които донесох, и те се оказаха счупени, а на другите родители не им пукаше", пише друга майка. "Вече не споделям с деца, които не познавам."

След големия отзвук от първото си видео Киара Бланко решава да запише нов клип, в който обяснява, че нейният двегодишен син е твърде малък, за да разбере границите, когато става въпрос за споделяне.

Снимка: iStock



"Двегодишният ми син знае какво означава "не", но в същото време, ако е на обществено място и види куп малки деца да си играят с играчки - дори и да си донесе своя - ще иска да я вземе".

Пред Today 22-годишната американка казва още, че говори по темата със сина си и му обяснява, че трябва да сподели играчките си, ако иска да ги вземе със себе си в парка. Ако той поиска да играе с играчките на други деца и му бъде отказано, тя ще се опита да го разсее с друго занимание на детската площадка, добави тя.



"Не искам да карам другите деца да се чувстват зле за това, че не споделят", заявява още младата майка.



Психологът Франсис Зелцер обяснява, че да кажеш на някого "не" и да ти кажат "не" са два житейски урока, които децата трябва да научат отрано.

"Това е предизвикателство, защото не става въпрос само за казването на "не" - което много деца нямат проблем да кажат - а и за това другото дете да получи и приеме "не". Малките деца предават чувствата си с думи или с езика на тялото, продължава тя, като понякога информират другото дете, че може да "дойде ред по-късно", или като хващат здраво играчките, с които играят в момента, и поклащат глава, с който жест искат да кажат "не".

Снимка: iStock



"Преценете какво носите и как ще се чувства детето ви, ако предметът се замърси, загуби, счупи или сподели", съветва Зелцер.

"Искаме децата да станат по-самостоятелни, докато растат, и да се чувстват горди от себе си, че сами решават проблемите си."