За първи път у нас, по време на Гайдарското надсвирване и традиционния събор на родовете в село Гела, ще се проведе подготовка за рекордно дълго свирене на гайда на открито, без почивка.

Атрактивното продължително надсвирване ще бъде предвестник на кандидатстване за рекордите на Гинес.

За първите двама смелчаци, издържали най-дълго да свирят на гайда, без пауза, ще има грамота, медал и атрактивна парична награда. Те ще бъдат и официално поканени да се включат в опита за поставяне на рекорд.

 

Всички желаещи ще могат да покажат любовта си към свиренето на гайда, уменията и издръжливостта си в съботния ден на събора от 11:00 часа. За състезанието могат да се явят участници над 16-годишна възраст, свирещи както на каба гайда, така и на джура гайда. Идеята ще се реализира за първи път и ще бъде подготовка за поставяне на рекорд на Гинес.

България вече има един записан рекорд, свързан с гайди, в книгата за рекорди на Гинес. Той бе поставен през 2012 година, когато 333 каба гайди засвириха в синхрон и изпълнението им бе признато официално като поставен световен рекорд.

Трите дни на събора в Гела ще се превърнат в най-големия празник на гайдата у нас. Освен богата музикална програма и концерти на гайдарски състави, ще има конкурсна и фестивална част.

По традиция във втория ден, събота, ще се проведе конкурсната част от гайдарското надсвирване, както и награждаването на лауреатите. Участниците ще бъдат разпределени по възраст и могат да се явят както с каба, така и с джура гайда. Могат да участват както индивидуални изпълнители, така и гайдарски състави.

Председател на журито от неговото създаване до момента е проф. Милчо Василев, дългогодишен ректор на Академия по музикално танцово и изобразително изкуство „проф. Асен Диамандиев" – Пловдив. Членове на журито ще бъдат още старши преподавателят по каба и джура гайда – Щильон Неделчев и директорът на НУФИ Широка лъка – Стоянка Тенова.

Всички желаещи гайдари и гайдарски формации ще могат да вземат участие и във фестивалната програма. Те ще радват посетителите с майсторското си свирене в петъчния и неделния ден.

Гайдарското надсвирване и традиционният събор на родовете са едни от най-старите фолклорни събори у нас и възникват от незапомнени времена като земляческа среща и надсвирване между родовете. Тази година ще бъде 21-вото издание на сегашния му формат, което ще се проведе по традиция на Илинденските поляни над село Гела на 2-ри, 3-ти и 4-ти август 2024 г.