Енергиен прах, който се приема през носа, е новият продукт, който разпали ожесточени дебати в социалните мрежи за вредите и опасностите, които крият подобни изделия. В своя профил в Инстаграм певицата Диона сподели видеоклип, в който показва как се приема „енергийния сниф“. Впоследствие изпълнителката изтри клипа.
Оказа се, че продуктът не е разрешен от Министерството на здравеопазването, откъдето излязоха с официално становище по темата.
„За рекламата не избраха само мен. Има и други колеги. Може би, защото имаме различна аудитория, защото промотираме по атрактивен начин продукти… На родителите бих казала следното – възпитавайте децата си, така че да не взимат пример от никой освен от вас. Примерът се дава вкъщи и в училище“, коментира пред bTV Диона.
Редица специалисти сигнализираха за опасностите и рисковете, които крие новата „безвредна и легална“ енергийна напитка за смъркане – за здравето и за създаването на навик.
"Макар съставките да изглеждат на пръв поглед банални и „безвредни“ - кофеин и екстракти от природни продукти, рисковете остават налице, изрази категоричното си мнение по темата д-р Аспарух Илиев, който е ръководител на лаборатория в Берн.
„Веществата достигат директно много бързо до мозъка (анатомичната система там позволява през носа да достигнем високи дози на различни вещества в мозъка), не преминават задължителното "обезопасяване" през черния дроб. Допълнително нямаме никаква представа дали няма и негативен ефект върху дихателните пътища, дали не уврежда лигавицата на носа и пр.“
В съдържанието на продукта производителите са изредили следните съставки: мака, тирозин, Л-теанин, кофеин и таурин, подчертавайки, че съдържа изцяло природни съставки. А в описанието са подчертали, че действието на енергийната напитка за смъркане е незабавно, че повишава концентрацията и фокуса и „те държи буден“.
Другата голяма опасност, която крият подобни продукти, е създаването на навик за приемане на вещества по този начин.
„Самото приучване към смъркането на нещо в прахообразна форма може да премине и към смъркане на други не толкова здравословни вещества. И докато последното не е задължително, самият маниер на създаване на навик може да бъде проблемен“, допълва д-р Илиев.
„Инхалирането през носа носи ясни медицински рискове (Leopold 1994, Feron 2008), освен това е и поведенчески модел, "нормализиращ" употребата на забранени субстанции (May 2009)“, коментира и д-р Александър Симидчиев, който е специалист по белодробни болести, депутатът от ПП-ДБ и председател на здравната комисия в парламента.
Той изрази готовност за забрана на „енергийните шмъркове“, за да не ставаме свидетели на поредната победа на печалбарството над здравето на децата ни“.
Категорично мнение по темата изразиха и от центъра за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол „Розовата къща“. Техните притеснения са свързани с прекомерната употреба на наркотици сред тийнейджърите – „младите хора в България шмъркат наркотици като луди“.
„Това си е урок по шмъркане“, пишат от неправителствената организация, подчертавайки всички последващи проблеми, свързани с употребата на наркотици – допотопните програми за превенция в България, скъпата терапия, както и че употребата не води само до опасност от развиване на зависимост, „но и до рискови поведения - безразборен секс, предоверяване на непознати и т.н.“.
„Не веществото е сериозният проблем при употребата на наркотици, стресиращ е въпросът защо младите хора имат нужда да употребяват в такива мащаби“, повдигат още важни за обществото ни въпроси от „Розовата къща“.
Към момента Инстаграм профилът на производителя на енергийната напитка не е достъпен, наличностите в сайта са "изчерпани", а телефонът за връзка е изключен.