През последните години светът стана свидетел на нови и повтарящи се здравни кризи, а една от тях е маймунската шарка. 

Въпреки че този вирус не е нов, неговото разпространение през последните месеци предизвика безпокойство сред здравните експерти и обществеността. 

Световната здравна организация (СЗО) обяви маймунската шарка за „извънредна ситуация в областта на общественото здраве с международно значение“ – решение, което може да доведе до координирани международни действия. Заболяването принадлежи към същото вирусно семейство, което причинява и дребната шарка, но макар симптомите да са сходни, заболяването е значително по-леко. 

Ваксините и лекарствата, разработени за дребната шарка, се оказват ефективни и срещу маймунска шарка, но както при COVID-19, справедливото разпределение и достъпът до ваксини ще бъдат основно предизвикателство на глобално ниво.

В тази статия ще откриете всичко, което трябва да знаете за маймунската шарка, за да разберете по-добре какво представлява и как да се предпазите.

 

КАКВО Е МАЙМУНСКА ШАРКА?

Маймунската шарка е вирусно заболяване, което произлиза от същото семейство вируси, причиняващи и едрата шарка, но е значително по-малко опасно. Вирусът за пръв път е открит през 1970 г. и е регистриран предимно в африкански държави, като Демократична република Конго (ДРК). През последните години обаче случаите на заболяването се увеличават и в други части на света.

КАК СЕ РАЗПРОСТРАНЯВА ВИРУСЪТ?

Маймунската шарка е зоонозно заболяване, което означава, че се предава от животни на хора. Основните носители на вируса са диви животни, като катерици, сънливци и някои видове маймуни и плъхове, които живеят в тропическите региони. Заразяването става чрез ухапване, одраскване или директен контакт с инфектирани животни или чрез консумация на месо от заразени диви животни.

Предаването от човек на човек също е възможно, макар и по-рядко срещано. Това става чрез директен контакт с телесни течности, кожни лезии или чрез замърсени предмети, като дрехи и легла. Вирусът може да се разпространи и по въздушно-капков път, но това изисква продължителен и близък контакт.

КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ?

Симптомите на маймунската шарка обикновено започват с висока температура, главоболие, мускулни болки и обща умора. В рамките на няколко дни се появява обрив, който започва като малки петна, които впоследствие се превръщат в мехури и накрая в струпеи, които падат. Подутите лимфни възли също са характерен симптом.

КАК СЕ ДИАГНОСТИЦИРА И ЛЕКУВА?

Диагнозата на маймунската шарка се поставя чрез PCR тестове, които потвърждават наличието на вируса. За момента няма специфично лекарство за маймунската шарка, но се използват антивирусни препарати като цидофовир, бринсидофовир и тековиримат за облекчаване на симптомите. 

Снимка: Ройтерс

Също така, ваксините, разработени за едра шарка, се считат за ефективни и срещу маймунска шарка.

КАКВА Е СИТУАЦИЯТА В МОМЕНТА?

През последните години броят на случаите на маймунска шарка значително нарасна, особено в Африка, където през 2023 г. са регистрирани над 14 000 случая и 580 смъртни случая. Разпространението на вируса извън Африка предизвика световно внимание, като над 16 000 случая са докладвани в повече от 75 държави.