Употребата на лечебната сила на растенията се корени още от начало на човешката история. В наши дни около 80% от населението на света продължава да разчита на по-меката и безвредна билкова медицина. В дворното място може да се отглеждат много от естествено растящите в природата билки. Това, което трябва да знаем, ако имаме своя ферма, е да разпознаваме билките и по какъв начин да ги използваме при кокретни оплаквания.
Салвия
Ако във вашата ферма все още си нямате градински чай, сега е времето за това. Размножаването става чрез резници. Мога да ви изброя поне три причини в полза на салвията, позната като градински чай - стои красиво в двора, разкошна подправка е и може да послужи за релаксираща вана. Това храстче понася зимните студове на открито.
През есента продължава да краси с благородството на сиво-зелените си мъхести листа, които, ако размачкате между пръстите си, са силно ароматни. Още от времето на Хипократ, градинският чай е бил наричан свещено растение. Намира приложението за инхалации при кашлици, гаргара срещу възпалено гърло, а запарка от салвия намалява нощните изпотявания по време на климакс. Начин на приготвяне на екстракт за вана прочетете нататък:
Маточина
Маточината е диво растение, но може да бъде култивирана в домашната градина. За да запази приятния си аромат, стръковете маточина се събират преди цъфтежа. Чаят от маточина е не само с приятен аромат, но има сънотворен ефект и действа успокояващо. Съдържанието на етерични масла (цитрал, гераниол и цитронелол) придават спазмолитичен ефект върху храносмилателната и дихателната системи. Освен билка, маточината е подправка, подходяща за гъбни ястия, по-тлъстите риби и меса.
Лайка
Лечебното растение лайка (Matricaria chamomilla) може да се намери сред полетата, засети с жито, картофи, цвекло, царевица. Събират се само главичките на цветовете по обедно слънчево време, когато има най-много етерично масло. За да се различи от дивата лайка, при разкъсване основата на цветчето й е куха. В миналото е била основно средството за лечение на заболявания на женски болести, напр. менструални смущения.
Подходящ е и за възрастни хора, които страдат от гастрит, колит и подуване на корема като действа противовъзпалително и обезболяващо. Понижава и високата температура. Гаргарата с него успокоява болки в гърлото при фарингит, ларингит, ангина. Инхалация с лайка и щипка сода облечкчава хремата и синуита. Външно с отвара от лайка се полива тялото при нощно изпотяване. Прилагат се вани при хемороиди и срещу изпотяване на краката. За козметичното приложение на лайката прочетете следващата статия:
Мента
Ароматните листа на мента (Menthа piperita) се използват в свеж вид и изсушени. Чай от мента се препоръчва при различни здравословни неразположения: лош дъх, гадене и повръщане, колики, болезнена менструация, газове в червата, за улесняване на жлъчната секреция. Приготвяне на чай от мента: 2 чаени лъжички изсушена мента се залива с 250 мл вряла вода. Оставя се за 10 минути, прецежда се и се изпива по една чаша след хранене. При повръщане чаят внимателно се приема само по една лъжичка на всеки 5 мин. За прогонване на летящи насекоми се използват ароматизиращи лампи с 7-8 капки ментово масло в изпарителния съд. Внимателно трябва да бъде използването на мента от бременни, малки деца, епилептици и хора със сенна хрема.
Жълт кантарион
От домашната билкова аптека най-често се използва жълтият кантарион с богато разнообразие в лечебното му приложение. Чаят е известен като "балсам за стомаха” заради противовъзпалителния ефект при язвена болест на дванадесетопръстника. Пие се не повече от 6 месеца, заради фотосенсибилизиращия ефект - кожата потъмнява. С домашно масло от жълт кантарион могат да се лекуват рани. Добър ефект има при безсъние, депресии, неспокоен сън и сомнамбулизъм, диария и нощно напикаване.
Бял равнец
Белият равнец се използва заради противовъзпалително и противосъсирващо действие (възпаления на храносмилателната система, на дихателната и на отделителната система). Чай се приготвя от 1 чаена лъжичка, нарязани сухи стръкове бял равнец, които се запаряват с 1 чаша вряла вода. След 1 час се прецежда и се изпива по 1 винена чаша 30 минути преди ядене. Със запарка от бял равнец се пръскат листни въшки.
Синя жлъчка
Сега могат да се събират стръкове цикория (синя жлъчка). Режат се около 20 см от върха с нож или ножица. Прилагат се под формата на запарка. С леко горчив вкус, цикорията стимулира храносмилането и засилва обмяната на веществата. Има жлъчкогонно действие и подобрява храносмилането. Запарката се приготвя от 2 с. л. нарязани стръкове, които се заливат с 2 чаени чаши гореща вода. Запарват се за около 1 час. Прецежда се и се пие 3 пъти дневно по 1 винена чаша преди ядене.
Липа
Липов цвят се къса с ръка. Събират се цвета и прицветния лист. При простудни заболявания спокойно може да се пие чай от липа. Поради лечебните си качества - противомикробно, отхрачващо, диуретично и потогонно, чай от липа може да се пие при: пресипнал глас, главоболие, виене на свят, отоци и изпотяване, кашлица, бронхиална астма, цистит, невроза, безсъние, хистерия, епилепсия.
Жълто еньовче
Любим чай за много хора е домашно приготвеният билков чай от жълто еньовче. Полезните ефекти за здравето са диуретичното му действие, премахването на отоци и понижаване на високо кръвно. Засилва имунната система и притежава противовъзпалителен ефект.
Невен
Цветовете невен са своеобразен метеорологичен помощник. Ако след 7 ч. сутринта цветчетата са затворени, това показва, че през деня ще вали дъжд. Затова го наричат "дъждопоказател”. Невенът е красиво присъствие сред лехите в дворното място. Чаят от невен помага при силна диария. Приготвя се като запарка - една препълнена чаена лъжичка цветчета невен се попарват с 250 мл кипяща вода. Оставя се да изстине. Пие се неподсладен. Препоръчва се при чернодробни заболявания, вкл. хепатит, по една супена лъжица от отварата на всеки четвърт час. Как да си приготвите домашен мехлем от невен прочетете тук >>>.
Резене
Лечебното растение резене (Foeniculum vulgare) е близко и до магданоза, и до моркова. У нас е известно още като див копър, морач и сминд. Чай от семената на резене е добро средство за облекчаване на болки и подуване на корема. Една чаена лъжичка счукани плодчета от резене се запарват с една чаена чаша вряща вода. Оставя се да се охлади. Прецежда се и се изпива на 2 - 3 пъти. Отвара от корените се препоръчва при високо съдържание на пикочна киселина в кръвта - подагра. Резенето е със силна миризма и може да се използва като средство за отблъскване на бълхи.