Мери Нджамби Коикай, по-известна като Джахмби Коикай, остави ярка следа в сърцата на своите сънародници в Кения с безкрайния си стремеж да повиши осведомеността за ендометриозата - заболяване, което води до смъртта ѝ на 38 години.

Като популярен радиоводещ и реге диджей, Джахмби използва платформата си, за да споделя открито своите страдания и да призовава за по-добро здравеопазване за жените, страдащи от менструални разстройства.

„Хората наистина се идентифицираха с нейното страдание, с нейната болка“, споделя пред Би Би Си колежката ѝ активистка Дорис Мурими.

Още от 13-годишна възраст, Джахмби изпитва мъчителна болка по време на менструалния си цикъл, но ѝ отнема 17 години, за да получи правилна диагноза - ендометриоза.

 

 

Ендометриозата е гинекологично заболяване, при което тъкан, подобна на лигавицата на матката, се развива извън нея - в тазовата област, фалопиевите тръби, червата, а в редки случаи и в белите дробове и мозъка.

Макар заболяването да не е смъртоносно, то може да доведе до животозастрашаващи усложнения.

БОРБА ЗА ДИАГНОЗА И ЛЕЧЕНИЕ

 

 

Липсата на специализирани медицински заведения в Кения значително затруднява диагностицирането и лечението на Джахмби.

 

През 2020 г. тя споделя пред Би Би Си, че в един момент не е успяла да напише нищо на изпит в университета заради болката, което забавило дипломирането ѝ. През 2015 г. белият ѝ дроб колабирал поради гръдна ендометриоза, състояние, което се повтаряло многократно и изисквало специализирани операции.

През 2018 г., след поредица от белодробни колапси, Джахмби е приета в специализирана болница в САЩ, където преминава множество операции за отстраняване на тъканите, разраснали се заради ендометриозата.

 

Състоянието опустошавало тялото ѝ. В американската болница от матката, чревните области и яйчниците ѝ е отстранена тъкан, която се била разраснала заради ендометриозата.

 

УСМИВКАТА СРЕД БОЛКАТА
Въпреки многобройните операции и болки, Джахмби винаги се усмихва.

 

 

 

 

„Всеки от белезите ми разказва история. Виждам всичко, с което съм се борила. Емоционално. Психически. Физически,“ споделя тя.

 

Със смелост и упоритост, тя публично повишава осведомеността за ендометриозата.

Родена през 1986 г. в покрайнините на Найроби, Джахмби е отгледана от майка си и баба си, които я учат да бъде търпелива и издръжлива. Въпреки болестта си, тя успя да завърши университет и да стане популярна радиоводеща и реге диджей, позната на феновете си като Fyah Mummah.

Джахмби Коикай е първата жена, която публично разказа историята си и живота си с ендометриоза, като по този начин много хора в Кения научават за заболяването.

 

„Тя наистина е лицето на информираността за ендометриозата в тази страна,“ разказва колежката ѝ Дорис Мурими.

 

НАСЛЕДСТВОТО НА ДЖАХМБИ

На 20 май, малко преди да почине, Джахмби публикува последния си пост в Instagram, адресиран до президента Уилям Руто, призовавайки за по-добър достъп до здравеопазване за жените, страдащи от ендометриоза.

Тя умира две седмици по-късно в болница в Найроби от усложнения, свързани със заболяването.

 

„Много неща се промениха, благодарение на Коикай,“ казва Дорис Мурими, отбелязвайки, че от миналата година има център за ендометриоза и няколко специалисти в Кения.

 

Борбата за справяне с менструалните смущения обаче продължава.

ПЕТ ФАКТА ЗА ЕНДОМЕТРИОЗАТА