В съвременното и забързано ежедневие, в което все по-често нямаме време да си готвим вкъщи и да се храним качествено, все повече заболявания се свързват с прекалената консумация на глутен – белтъчна смес, която се съдържа в пшеницата, ръжта и ечемика. Много от нас имат постоянни проблеми със здравето, без лекарите да успеят да диагностицират на какво точно се дължи. В доста от случаите това се дължи на непоносимостта на организма към глутен – това уврежда и възпалява лигавицата на тънките черва и води до редица здравословни проблеми. Ако имате някои от следните симптоми, то задължително се консултирайте с лекар дали случайно тялото ви не изпитва непоносимост към глутен:


1.    Хранисмилателни проблеми като газове, подуване на корема, диария, запек.

2.    Keratosis pilaris или т.нар. „пилешка кожа”, която се появява най-често на гърба на ръцете. Тя се появява в резултат на липсата на мазнини и витамин А, което пък е резултат от некачествената обработка на хранителните вещества в червата, увредени от глутена.

3.    Умора и замъгляване, което най-често се появява след консумация на храна, съдържаща глутен.

4.    Неврологични симптоми като например световъртеж или чувство за загуба на баланс.

5.    Поява на автоимунни заболявания като проблеми с щитовидната жлеза, ревматоиден артрит, улцерозен колит, псориазис, склеродермия или множествена склероза.

 


6.    Хормонален дисбаланс като например поликистоза на яйчниците или необяснимо безплодие.

7.    Мигрена.

8.    Диагноза на хроничната умора или фибромиалгия.

9.    Възпаление, подуване или болка в ставите при пръстите, коленете или бедрата.

10.    Психологически нарушения като например тревожност, депресия, промени в настроението или проблеми в поддържане на вниманието или хиперактивност.


Най-лесният начин да разберете дали тялото ви изпитва непоносимост към глутен, е да го изключите напълно от менюто си за няколко седмици. През това време ще имате възможност да прецените дали се чувствате по-добре. За да сте напълно сигурни – след този период отново го включете в ежедневните дажби. Ако отново започнат да се проявяват същите симптоми като преди, задължително се консултирайте с лекар.

Внимание: Статията не трябва да служи за самодиагностика и самолечение. Преди да предприемете каквито и да е действия задължително се консултирайте с лекар!