Който и стоматолог да попитаме, ще потвърди факта, че колкото по-рано започнем да се грижим за здравето на детските зъбки, толкова по-малка ще бъде вероятността от развитие на кариес. Причините за това основно са две: Първо: Да се отстранява бактериалната плака (лепкава, бактериална маса, която се образува върху зъбите над и под ръба на венеца), за да се сведе до минимум рискът от кариес и второ: Отрано да се създаде ежедневен навик за миене на зъбите.

Ето най-често задаваните от родителите въпроси за устната хигиена при децата и съответно отговорите на специалистите към всеки от тях:

 

1. Кога трябва да започна да мия зъбите на детето си?

Колкото по-рано приучите детето да мие зъбките си, толкова по-лесно то ще свикне с това действие. Началото на този процес трябва да бъде поставен още с пробива на първите млечни зъбки. Измиването на фронталните се прави с помощта на стерилна марличка, навлажнена в дестилирана вода, а на временните кътници – с мека четчица 2 пъти дневно – сутрин и вечер непосредствено преди лягане.

2. Как да мием зъбките на детето!

Върху четката се поставя количество паста, колкото грахово зърно, тъй като малките деца не умеят да изплюват и поглъщат всичко. При миене на зъбите до навършването на 5 – 6-годишна възраст на детето водеща роля е тази на родителя. В същото време обаче важно е да предоставяме възможност на мъника самостоятелно да се справя с този процес. Това ще стимулира и подпомогне развитието на хигиенните навици, в случая – на миенето на зъбките.