Първият учебен ден приближава все по-категорично. Да бъдем честни - емоциите около това събитие са смесени. Децата се радват, че ще срещнат приятелите си, които не са виждали цяло лято. Родителите се ужасяват от факта, че трябва да променят графика на деня си и отново да започнат състезанието с времето. Факт е обаче едно - всеки се опитва да прави най-доброто за ученика според възможностите.

В това число влизат и съветите, които родителите дават на децата си. Правят го с ясното намерение да са полезни и детето да се чувства добре - прието, разбрано, спокойно. Но несъзнателно, с тези думи, могат да създадат очаквания и настроения у малчуганите, които да се окажат негативни за тях. 

Снимка: iStock

3 неща, които никога не бива да казвате на детето си на първия учебен ден 

"ВСИЧКИ ЩЕ ТЕ ХАРЕСАТ - ЩЕ ВИДИШ!"

Не, няма човек на земята, когото всички да харесват! Този факт може би е труден за преглъщане, но всъщност трудно е само за егото ни. Обективно погледнато, няма нужда да бъдем харесвани от всички, а и е невъзможно. Родителите казват това на децата си в опит да ги успокоят или да създадат за тях една по-добра обстановка. Но всъщност това твърдение е невярно. И когато детето се сблъска с действителността, в която съученик или учител демонстрира, че не го харесва, за него ще бъде двойно по-трудно. А вие ще сте човекът, който не му е казал истината. 

"АЙДЕ, СТИГА ЛИГАВЩИНИ!"

Тази реплика не е магическа пръчица и колкото и да я повтаряте, това, което наричате "лигавщина", няма да спре. Но междувременно с нея демонстрирате, че неглижирате емоциите на детето си. Ако то има притесненя, че тръгва на училище - в първи клас е, в ново училище, или изпитва друга силна емоция, е нормално да ги изрази. Както е нормално вие да приемете изразяването като свръх, неподходящо и това да ви фрустрира. Важно е обаче да се срещнете в емоциите си по средата - вие да проявите разбиране и търпение, а детето, от своя страна, да се вслуша в думите. Ако твърде често му повтаряте "Стига лигавщини!", то стига до извода, че неговите емоции нямат значение. Това само още повече ще засили притесненията му.

 

"УЧИТЕЛЯТ ВИНАГИ Е ПРАВ!"

Не, няма човек на земята, който винаги да е прав! Проявата на уважение трябва да е двустранна - от учител към ученик и обратно. Изначално, уважението е проява към човека, без значение от неговата възраст или позиция. Учителите също са хора и грешат. Но налагането на твърдение като "Учителят винаги е прав" създава грешна представа за авторитет. Да оспориш нещо, което виждаш и знаеш, че е грешно, не съвсем вярно, остаряло като твърдение или друго, не е проява на неуважение. Търсенето на истината не е оспорване на авторитет.

Снимка: iStock

Какво си спомнят хората за любимите учители - вижте в анкетата.

Всичко, което казваме на децата си, независимо дали е първият учебен ден, или просто пореден от живота, трябва да включва уважение и любов!

Снимка: iStock