Повече от 300 000 българи носят името Иван, Иванка или техните производни. Това прави „Иван“ едно от най-често срещаните имена в страната!
В случай, че се чудите как толкова много пора празнуват на един ден – както на повечето празници, с приятна компания и вкусна храна. Но какво се слага на трапезата на Ивановден?
Подготвили сме ви четири традиционни рецепти за масата на Ивановден + още една бонус. Вижте с какво можете да зарадвате имениците днес:
На Ивановден подобава трапезата да бъде отрупана с много гозби. Сред основните блюда са свинското със зеле, свинските ребра и баницата с масло и сирене. Обичаите повеляват именно на този ден да се опита и от домашно приготвената печена луканка сушуница. Яде се постен фасул, а за десерт се сервира ошав и варено жито.
БАНИЦА С МАСЛО И СИРЕНЕ
Продукти:
- 500 г кори
- 300 г сирене
- 1 кофичка кисело мляко
- 4 яйца
- 1 ч.л. сода
- 250 г краве масло
Приготвяне:
Разточените (или готови кори) се наръсват с малко от затопленото масло и плънка от смесените кисело мляко, сода, яйца, сирене и масло. Корите могат да се навият или да се сложат една върху друга. Пекат се в силна фурна.
ПЕЧЕНА ЛУКАНКА (ШУШУНИЦА)
Продукти:
- 300 г луканка или сух суджук
Приготвяне:
Луканката или суджукът се обелва, потапя се за малко във вода и се пече на скара.
СВИНСКИ РЕБРА СЪС ЗЕЛЕ
Продукти:
- 500 г свински ребра
- 2 едри кисели зелки
- 250 г мас
- 200 г зелева чорба
- 2 ч.л. червен пипер
- сол на вкус
Приготвяне:
Месото се посолява малко и се наръсва с червен пипер. Зелето се нарязва на ситно, изстисква се от чорбата и се нарежда в тенджера в следния ред: зеле, месо, зеле и т.н. най-отгоре се поръсва още малко червен пипер. Ястието се залива с разтопената мазнина (или олио), зелевата чорба и малко топла вода. Захлупва се плътно и се вари дълго на не много силен огън.
ОШАВ
Продукти:
- 500 г сушени сливи, ябълки и круши
- 100 г мед
- сушен карамфил
Приготвяне:
Добре измитите сушени плодове се накисват за около няколко часа в студена вода, след което плодовете се изваждат, водата, в която са киснели, се прецежда през гъсто сито и отново се залива върху плодовете. Варят се до омекване, след което се прибавя медът и счуканият карамфил. Оставя се да изстине в тенджерата, след което се прехвърля в порцеланов или стъклен съд.
ПЪЛНЕНО ПИЛЕ С ОРИЗ И ГЪБИ
Продукти:
- 1 цяло пиле (около 1.5 кг)
- 1 ч.ч. ориз
- 200 г гъби (печурки или горски)
- 1 глава лук
- 2-3 с.л. олио или зехтин
- 1 ч.л. червен пипер
- 1 ч.л. чубрица или мащерка
- 2 ч.ч. пилешки бульон или вода
Приготвяне:
Измийте пилето добре и го подсушете с кухненска хартия. Натъркайте го отвън и отвътре със сол, черен пипер и малко зехтин. Загрейте олиото в тиган и задушете ситно нарязания лук, докато стане прозрачен. Добавете нарязаните на дребно гъби и ги запържете, докато омекнат. Добавете червения пипер и разбъркайте. Залейте сместа с 1 ч. ч. бульон, като разбърквате, докато оризът поеме течността. Подправете с чубрица или мащерка. Напълнете пилето с готовата оризова плънка и зашийте отвора с кухненски конец или го затворете с клечки за зъби. Поставете пилето в тава, полейте го с малко олио и го залейте с останалия бульон. Покрийте с алуминиево фолио и печете в предварително загрята фурна на 180°C за около час и половина. След това махнете фолиото и запечете пилето, докато кожата стане златиста и хрупкава (още 20-30 минути).
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK