Чували ли сте фразите „Нямаме пари за това“ и „Не, няма да ти го купя, твърде скъпо е“ като дете? Със сигурност разбирате родителите си и не ги обвинявате за постъпките им, но навиците от детството остават.

Психолози като Карина Грудина установяват, че още в детството си хората успяват да програмират вредни нагласи, които в един момент започват да им пречат да развият пълния си потенциал и да достигнат други нива на доходи. Хората от 90-те са усвоили и запазили няколко нагласи, които значително им пречат не само да забогатеят, но и да печелят толкова, на колкото реално са способни. Специалистът изпробва всички съвети и техники не само върху себе си, но и върху няколкостотин свои клиенти.

Ако парите идват лесно, значи нещо не е наред

Децата на 90-тегодини са сигурни, че за да печелят много, трябва да работят усилено. Ако парите идват лесно, това означава, че нещо не е наред, например, че са свързани с престъпност. С честен труд не се печели много! Самият процес на печелене на пари по онова време има негативно звучене. През 90-те обикновеният и честен човек живее от заплата до заплата и ако има пари, хората започват да го сочат с пръст като бандит.

 

Да имаш много пари е опасно

Снимка: iStock

Тези, които имат много пари могат да бъдат ограбени или пък да не са в състоятелност да изпълнят задълженията си към семейството. Тук влияят и множеството кризи, през които преминава страната ни. Много хора губят състоянието си, заради нестабилността на държавата. Така поколенията едно след друго губят пари. И днес мнозина обясняват нежеланието си да натрупат капитал или да спестят за бъдещето поради факта, че всичко може да се обезцени в определен момент.

Децата на деветдесетте години все още трудно предприемат нещо ново. 

Поколението Z - родените след 2000 г., правят хиляди левове в социалните медии. Какво трябва да направят тези, които изглежда са заседнали в някаква междинна позиция?

Ето как да промените ситуацията:

Осъзнайте старите нагласи

Психолозите смятат, че разпознаването на проблема е огромна стъпка към разрешаването му. Вашите родители са ви предали и двете добри неща – сила, подкрепа и нагласи, които може да са работили в миналото, но сега са напълно без значение и ви пречат да постигнете целите си.

Как реагираха родителите ви, когато изведнъж някой започне да печели повече? Как баба ви говореше за тези, които нямаха финансови проблеми?

Най-вероятно сега подсъзнателно пазите всички тези нагласи. Може да не го осъзнавате, но всеки път, когато имате възможност, в главата ви започва да звучи гласът на някой от близките ви. Всъщност припомнете си, че имате друга цел, която изисква различен начин на мислене.

Формирайте нови нагласи

Снимка: iStock

Каква е новата ви цел? Какво искате? Само вие, без да се съобразявате с мнението на близки и хора от миналото. Решете сами как виждате работата и живота си. Можете да работите лесно и с удоволствие, ако правите онова, за което някога сте си мечтали.

Създайте нова среда

Резултатите се постигат по-лесно в благоприятна среда. Намерете хора, които ще ви помогнат с изграждането на нов начин на мислене, такива, които ще ви научат на нещо ново и не на последно място ще ви изпълнят с вяра.