Devil is in Details. ALL in Studio с арх. Павел Янев. От барока до минимализама през индивуалността на всяко жилище...

Снимка: Димитър Ламбов

Дълги години в България беше нашумял т.н. бароков стил, а в момента наблюдаваме друго явление – минимализъм. Според теб къде е балансът?
Нека погледнем първо от къде и защо двата стила идват в своята истинска същност. Барокът се е зародил в Ренесанса и е бил актуален между 16 и 18 век в развита Европа. Докато минимализмът е сравнително младо явление на 50-60 години, посято от школата Баухаус в Германия, пренесла се и доразвила се след това в Чикаго от Мис ван дер Рое. 

Да се върнем на родна почва в България обаче... Погледнато исторически, и двете явления са абсолютно на мястото си във времевата линия. Едни 45 години в България се е правело и виждало едно и също - соц дизайн, който е бил унифициран, модулен и еднакъв. На хората им е писнало да гледат едно и също навсякъде - жилищата едни и същи, мебелите по сладкарниците едни и същи, ресторантите, офисните помещения и пр.

В един момент се появява една криворазбрана демокрация, носеща със себе си и съответно криворазбран дизайн. Измореното и на моменти сляпо соц око в даден момент проглежда и изживява един “Ренесанс", но за съжаление не намира баланса, а залита в една излишна пищност, която аз бих нарекъл КИЧ, а не барок, класика и каквото и да е друго.

Минимализмът и неговия роднина “Модернизмът” обаче наистина започват да навлизат все повече и повече и на родна почва. Но да се върнем на темата... Истината е, че баланс няма. На никой не може да му кажеш как да живее и какво да харесва. Вкусът се възпитава от родители, от социална среда, от пътувания.

Нека всеки сам намери баланса за себе си.

Какъв детайл е необходим в един минималистичен дизайн за да създава усещане за уют?

Devil is in Details. Да изходим от там, че всички детайли в минимализма са скрити и именно това го прави толкова чист! Усещането за уют не се създава от детайла в самия минимъл, а по-скоро от друг елемент - акцент. Винаги можеш да стоплиш дори и най-студения минимализъм с малко пепит в дивана или на трапезарните столове! 

Като говорим за мода в интериора, какви са модите в интериорния дизайн?
Модите в интериора се менят, както и колекциите на модните марки всеки сезон. Колкото и да ни се иска да сменяме интериор,а както си сменяме всеки сезон гардероба, няма как да се получи. Когато проектираме нов обект обаче, винаги го правим с идеята да е в тренда поне още 5 години. Директно на въпроса за модите в интериора - както модата в дрехите, така и модата в интериора - стегнато, елегантно и просто! Да се подчертае, удебели и т.н.! Не трябва да има нищо излишно. Всичко да си е на мястото! Като костюм на Том Форд! 

 

Тенденцията LOFT?
За да направиш LOFT дизайн, наистина би било добре да имаш … LOFT! Или най-малкото висок таван и светлина от оберлихт в покрива. В основата си този “стил” идва от Ню Йорк и носи със себе си динамиката на града, суровостта на материалите, както и индустриалното усещане във въздуха.

Бохемския стил от 60-те години си отрежда заслужено място и в интериора. Разкажи за новата вълна Boho – Chic? 
Boho - chic произлиза първо в модата на хипитата и бохемския начин на живот като цяло. През последните години усещам изключителен reload на детайлите и препратките към този стил - може да е безкрайно романтичен и също така адски крещящ, че дори към пънк! Този стил влезе по един много елегантно дързък начин в еклектиката на интериорните решения.

Трябва да си малко “арт” персона, за да заложиш на бохо-шик… не е за всеки! Комбинират се най-различни цветове, текстури и и материали на пръв поглед хаотично, но в същността си всичко това е балансирано и умерено. Мебелите са много интересни и имат визия все едно са събрани и носени от всяка точка на света. Моят съвет - използвайте БОХО, но с мярка!

Кои са качествата, които трябва да притежда един дизайнер, за да наложи свой почерк и разпознаваемост?
Основното и най-важно качество, което трябва да притежава един архитект или дизайнер, е търпение. Търпение към себе си. Търпение към занаята си. Търпение към самообучението си и развитието си. Да познава пазара и клиентите си. И чак след това да налага каквото и да било. Спортният хъс също е от значение… трябва да се бори за създаването на перфектния продукт!

За да си успешен, е необходимо да си изградиш собствен стил. Какъв е стилът на ALL in Studio?
Нашият стил вече е много добре разпознаваем, което може само да ни радва. Имаме детайли, които сме разработили във времето и са станали наша запазена марка - скрити врати до тавана, ниши за всички гардероби, бутикови мебели, проектирани индивидуално за всеки отделен проект. Основното, на което залагаме, е добър баланс между материалите и текстурите.