Наричат го "хляб на сърцето" и "еликсир на младостта". Миниатюрните му плодчета са богати на пектинови вещества и особено – на витамините С ( дори повече отколкото в портокалите, а в някои – повече и от шипката). Глогът може да се похвали и с високите си количества на витамините В, Е, К, каротин, както и на микроелементите калий, калций, манган, магнезий, и желязо.  Глогът е чудесен лек срещу главоболието, астмата, безсънието, атеросклерозата и хипертонията. Известен е и със способността си да прочиства кръвта. Така че, мили дами, не се колебайте д си приготвите някоя и друга вкусотийка от този вълшебен дар на есента. Плодчетата му узряват през септември, и ако все още не сте го сторили, време е да си сътворите няколко приказно вкусни изкушения с тяхно участие:

Мармалад от глог

Продукти:
6 кг каша от глог
2-2,5 кг захар
4 ябълки по желание

Приготвяне:
Кашата се вари в широк съд, за да се изпарява по-лесно, като се бърка. Отначало трябва да се внимава да не загори. Добавя се захарта. Бърка се, докато мармаладът се сгъсти и започне да пада на парчета от лопатката. Сваля се от огъня, оставя се да изстине малко и се сипва в буркани. Листенце индрише във всяко бурканче би придало нежно ухание и свежест на домашния мармалад. Както и при шипковия мармалад, ако сварите шипковата каша заедно с 4 обелени ябълки, почистени и нарязани на малки кубчета, ще придадете на мармалада още по-обсебващ вкус и аромат.

Сироп от глог

Продукти:
1 кг плодове
1 кг захар
5  винена киселина

Приготвяне:
Измитите и изчистени плодове се заливат с 1 л кипяща вода. Като поврат и омекнат, сокът се прецежда през марля и се добавя захарта. Сиропът се вари, докато се сгъсти. Прибавя се винена киселина, разтворена в 2 с.л. студена вода, след което се оставя да ври още 4-5 минути. Изстудява се бързо в съд със студена вода, за да запази светлия си цвят. Сервира се разреден  с обикновена или газирана вода и с парче лед.

 

Питка от глогово брашно

Продукти:
250 г пшенично брашно
250 г глогово брашно (приготвено от изсушени плодове)
2 яйца
200 г кисело мляко
5 г сода
50 г захар
0,024 л олио
5 г сол

Приготвяне:
Киселото мляко, захарта и яйцата се разбъркват. Брашното се размесва със содата и солта и се прави кладенче. Слага се олиото. Замесва се тесто. Ако е необходимо, се слага малко кисело мляко. Добре омесената питка се маже с яйце. Отгоре се набожда с помощта на две вилици, поднася се топла със сирене или пчелен мед.

Торта, гарнирана с глог

Продукти:
4 яйца
60 г брашно
100 г захар
1 бучка краве масло

Приготвяне:
Яйцата се разбиват. Прибавя се захарта и биенето продължава, докато сместа се сгъсти. Сипва се брашното, като се бърка леко. Получената смес се изсипва в намазана с масло и поръсена с брашно форма за торта. Пече се в мерена фурна. Когато изстине, отгоре се нареждат сурови глогови плодове. Залива се с желе от глог.

Желе от глог

Продукти:
1 кг плодове
300 г захар
25 г желатин
сок от ½ лимон

Приготвяне:
Плодовете се задушават в 500 мл вода. След като омекнат, прекарват се през гъста кърпа или цедка. Прибавя се желатинът и се бърка, докато се стопи. Добавя се захарта и лимоновия сок, оставя се да кипне, като се бърка непрекъснато. След това желето се сипва в съд, изплакнат със студена вода, и като замръзне, се обръща.

Тарталети с глогинки

Продукти за тарталетите:
250 г брашно
100 г краве масло
100 г пудра захар
1 яйце
1 жълтък
Продукти за крема:
4 яйца
500 мл прясно мляко
25 г желатин
250 г захар
ванилия

Приготвяне:
Със съставките за тарталетите се замесва тесто и се разточва кора. Оформят се големи топчета, с които се запълват метални формички за тарталети. На дъното се поставят няколко зрънца суров стар фасул и се пекат. Вадят се от формичките още топли, като фасулът се отстранява. След като се охладят, се пълнят с крема.
Как се приготвя кремът:
Жълтъците се бъркат и се прибавя подсладеното кипящо мляко. Слага се желатинът, бърка се до стопяването му и кремът се сваля от огъня. Като изстине, прибавят се разбитите на сняг белтъци и се ароматизира. Напълнените тарталети се гарнират с озахарени глогинки.