Вратът и гърдите трябва винаги да са покрити и на топло. Бързите промени в температурата навън затрудняват човек да се облича подходящо. На помощ идва плътния голям шал. Без да развалите прическата си, с едно замятане ще стоплите и гърба, и раменете си. Още по-лесно ще го дръпнете, ако времето стане по-топло.

Острите вирусни и бактериални инфекции в есенно-зимния сезон засягат предимно носа, гърлото, синусите и вътрешното ухо. Когато организмът е изтощен,

хладният вятър е достатъчен да послужи като отключващият фактор за разболяване.

 

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Обличайте по-топли дрехи и не допускайте да ви бъде студено

 

Омотаният шал около главата покрива и ушите, и ги защитава от студа.

Особено внимателни и грижовни трябва да бъдат хората с отстранени сливици, прекарано наскоро възпаление на средното ухо, хронични заболявания на гърлото - фарингит, ларингит, хроничен тонзилит.

В качеството на механична бариера се явява красиво заметнатия шал през устата срещу вирусите на кашлящите и кихащите хора в обществения транспорт.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Хрема, болно гърло и общо неразположение 

Правило при носене на шаловете, особено когато ги връзвате на дете, е да не се пристягат към устата, защото при дишане детето го изпотява.

Овлажненият шал не е това, което искаме. Той не топли, напротив създава допълнително усещане за студ.

С плътенен мек шал, който покрива брадата се защитава деликатната част на лицето около устата от изсъхване и образуване на бръчки.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Няма време за отлагане. Осигурете си плътните шалове. Ходете само с тях навън, особено сутрин и вечер, вместо да си платите с хрема, прегракнал глас, намален слух и главоболие.

При силна имунна система, човек няма да се разболее, дори и да е в контакт с болни