Хранителният състав на лещата е много ценен. Тя е богата на растителни протеини, което я прави страхотна храна за всеки, който се натоварва с физическа работа или спорт.
Изобилието на фибри позволява лещеното ястие да ви държи дълго време сити. Разтворимите фибри намаляват нивото на кръвната захар и холестерола, докато неразтворимите фибри засилват метаболизма и храносмилателните процеси като съкращават забавянето на храната в червата. Това намалява риска от рак на дебелото черво, поради редовното освобождаване на червата.
Изофлавоноидите предотвратят развитието на естроген-зависимия рак на гърдата.
Не съдържа глутен и е подходяща за хора с глутенова непоносимост.
Лещата принадлежи към зеленчуците варива - боб, грах, зелен фасул, нахут, но е най-леката от тях, защото не подува корема.
Ястията с леща са неразделна част от диетите за отслабване, защото е много ниско калорична. Сортовете са около 40 с различна форма, големина и цвят. Една купичка сготвена леща съдържа 115 калории и 0 мазнини.
Лещата се разгражда по-бавно и създава постепенно повишаване на кръвната захар, в сравнение с картофите и хляба. Тя е подходяща храна за хората с диабет, т.е. има нужда от по-малко инсулин след консумация на леща.
Пектинът понижава нивото на холестерола, което осигурява индиректно предпазване от сърдечно-съдови заболявания.
Желязото в нея помага при анемични състояния.
Още здравословни свойства на лещата
Съдържа висок процент витамини от групата В, които поддържат нервната система, кожата и косата.
Чрез бобовите варива по време на Великденските пости може да си осигурим пълноценен белтъчен внос.
Когато готвите леща, поставяйте зърната в кипяща вода, защото тя бързо се сварява. В зависимост от сорта, за сваряването са достатъчни от 20 до 40 мин.