Великден наближава, а с това и еуфорията покрай купуването на яйца. Започваме да се питаме: "Прясно ли е яйцето?", "Колко време му е нужно, за да започне да се разваля?", "Да се доверим ли на бабите от уличните сергийки, които примамливо ни разказват за своите щастливи и свободно гледани кокошки?"

Всъщност, истината е, че ако някой отглежда 3 или 5 кокошки, за да достигне до достатъчно количество яйца за продажба, трябва да ги събира дългъг период от време – седмици, че дори и месец преди да се продадат. Достатъчно време, в което яйцата да се развалят и да се превърнат в опесни за консумация. Освен това, в студеното време дворните кокошки снасят значително по-рядко. Ето защо, за предпочитане е да купуваме яйца от големи хранителни вериги. В тях стоките не залежават, контролът на  качеството е на ниво, а доставките са от проверени източници, имат маркировка – гаранция, че са преминали през качествен контрол, както и отбелязан срок на годност!

Счита се, че яйцата са годни 28 дни след снасянето. Ако се съхраняват на топло, светло и влажно място, срокът им на годност намалява. Ако сварените яйца се съхраняват в хладилник, са годни за консумация до около 10-14 дни след сваряването. Препоръчително е обаче да не ги оставяме да престояват толкова дълго време, а да ги варим непосредствено преди консумация.

За качеството на яйцата обаче има значение как и при какви условия са отглеждани кокошките. Отглежданите на свобода кокошки, имащи дсотъп до естествената слънчева светлина. Ако те са отглеждани на свобода, имат достъп до естествена слънчева светлина, хранят се с трева и поемат достатъчно житни и зърнени храни, то те ще снасят качествени и здравословни яйца, независимо от цвета на черупката и жълтъка. Сезонът на снасяне и температурата също оказват влияние върху качеството на яйцето. Например в яйчния жълтък се съдържа много повече витамин А през лятото, отколкото през зимата.

И така, след като вече сте си набавили необходимите яйца, как да проверите дали са пресни и годни за употреба >>>

 

1. Белтъкът на счупеното прясно яйце е жилав и стои стегнато около жълтъка. При престоялото яйце белтъкът става воднист. Жълтъкът също се разлива, тъй като ципата, която го придържа, губи своята еластичност.

2. Пресните яйца при счупване миришат свежо и хубаво. Престоялите яйца добиват специфичен мирис на сяра, който се засилва при варенето или готвенето и няма как да не усетите.

3. Пресните сварени яйца се белят по-трудно от яйцата, които вече са престояли няколко дни в хладилник преди варенето.

4. Когато се потопят във вода, пресните яйца потъват на дъното, докато старите остават полупотопени или изплуват на повърхността. 

5. Ако завъртите старо яйце, то ще се върти дълго. Прясното яйце ще се изтърколи настрани.