"Всяка майка на новородено трябва да знае, че кърменето дава най-добрия старт в живота."

Диана е на 35 години, по професия строителен инженер, с 10 годишен опит в специалността. Омъжена е, с две деца. Ема е на 3 г. и 6 м., а Стела – на 2 г. Странно за едни, напълно нормално за други, заслужаващо уважение за трети, тя все още кърми и двете си деца.

Неочаквано, раждането на първата й дъщеря провокира у Диана интереса към акушерската професия, а 6 месеца по-късно започва обучението си в Медицински университет, София. В момента завършва обучението си в курса, като стажант-акушерка.

Новите преживявания в живота й – раждането и майчинството, пораждат у нея интереса и желанието й да придобие умения и да бъда полезна на други жени в един от най-важните етапи от техния живот.

Снимка: LadyZone.bg

Конкретният интерес и подробното й изследване относно продължителното кърмене е резултат от личния й опит и проучване по повод на една курсова работа в университета. Диана споделя още, че няма претенцията, че презентацията е изчерпателна. Целта й обаче, е да изрази позиция и подкрепа за всички неуверени, но желаещи да кърмят жени, да мотивира техния избор, като посочва още веднъж неоспоримите предимства на естественото хранене за новородени.

За в бъдеще Диана се надява да има мотивацията и възможността да съчетава двете си професии заедно с грижите за семейството, да бъде полезна и удовлетворена с ролята в живота си…

Ladyzone.bg: Като майка на две деца, какво е за теб кърменето?
Диана Ралева: Кърменето се превърна в един от най-приятните моменти на моето майчинство. Това са миговете на близост и спокойствие през нощите и дните, и възможността да се опозная по-добре с моите бебета.
Всички кърмещи майки знаят, че кърменето далеч не е само начин на изхранване, то осигурява на растящите деца комфорт, защита, сигурност, утеха, майчина близост, и много положителни емоции... Това е едно много специално преживяване както за майката, така и за бебето. Не бих заменила тези мигове между нас за нищо!

Едновременно с личния опит, който натрупвах в кърменето...

 

...интересът ми по темата се засилваше и покрай обучението ми за акушерка. Постепенно, кърменето се превърна в моя лична кауза и желание да помагам и консултирам майки, които имат нужда от помощ и подкрепа в това начинание. Не съм професионален консултант, но се опитвам да бъда полезна с опита и знанията, които имам, защото зная колко важна е мотивацията в този специален момент от живота на жената. Всяка майка на новородено бебе трябва да знае, че кърменето дава най-добрия старт в живота. То осигурява важни хранителни и имунни фактори, създава чувство на близост и задоволство, които са незаменими.

Ladyzone.bg: Защо избра кърменето?
Диана Ралева: Защото исках най-добрата храна за моите новородени бебета. Като майка, за която това беше нещо непознато и ново, се постарах да бъда добре информирана и подготвена за евентуалните трудности, които предстоят. Някои жени се справят лесно още от първия път, други разбират, че като всяко умение, и кърменето изисква практика, за да успееш. Бях силно мотивирана да се справя, защото знаех, че това е най-добрият възможен избор – достойнствата на майчиното мляко са безспорни.
Известно е, че кърмата се явява златен стандарт на рационално хранене на новороденото, съобразен с анатомичните особености на детския организъм. Майчиното мляко гарантира нормално физическо развитие на детето чрез храна, която осигурява необходимата енергия, белтъци, мазнини, въглехидрати, витамини, макро-, микроелементи и вода. Тя осигурява защита срещу инфекции и дава редица предимства, както при по-нататъшното здравословно развитие на детето, така и за здравето на майката.
Преди десетилетия майките са кърмели децата си продължително, но днес, бързо развиващите се технологии и рекламата успяват все повече да наложат изкуственото хранене като масова практика. А предимствата на кърмата и кърменето пред изкуственото хранене са безспорни.

Ladyzone.bg: Ти все още кърмиш и двете си дъщерички. Докога една майка е добре да кърми детето си?

Диана Ралева: Да, все още кърмя и двете си деца. Ема е на 3 г. и 6 м., а Стела – на 2 г. Не съм предполагала, че ще кърмя толкова дълго време, но е факт - неусетно и много естествено стана всичко. Помня, че в началото се надявах да успея поне първите 6 месеца. Избрах метода на изключителното кърмене – бебето е изцяло на кърма до 6-тия месец, не се дава вода, и се кърми "на поискване". Имах малко тревоги и се срещнах с лекото учудване на близки, които не разбираха тези "новости" в кърменето. (Тук, може би трябва да спомена, че в тези първи дни на тревога вкъщи дойде една много мила жена – Ива Петкова, консултант по кърмене в Ла Лече Лига България. Тя ме подкрепи в избора ми, даде ми много ценни съвети, и ми помогна да бъда по-уверена в себе си.) С дъщеря ми много бързо намерихме път една към друга – оставих на нея да ме води, доверих се на майчинските си инстинкти, и мисля, че се справихме чудесно. Тя растеше, а след месеци, когато вече се хранеше с разнообразна храна, кърменето продължаваше да бъде неразделна част от нашето общуване – всяка сутрин и вечер, винаги, когато искаше да поспи сгушена в мен, или когато имаше нужда от утеха.

 

Така измина година и половина, роди се втората ми дъщеря, и започнах да кърмя в тандем. Така продължавам вече две години. Разбира се, кърменията се разредиха значително, главно сутрин и вечер, понякога и преди следобедния сън. Все още срещам учудване у хората, които не разбират мотивацията ми, и често отговарям на въпросите "Защо?" и "Докога?". Вярвам, че кърмата с всички свои хранителни и протективни свойства пази децата ми здрави, помага за доброто им развитие, а кърменето изгражда у тях усещането за взаимност, обич и споделеност. Многобройни изследвания показват психологически и здравни ползи за кърмените деца – и тези ползи са кумулативни, натрупват се с времето.

Ladyzone.bg: Докога една майка е редно да кърми детето си?

Диана Ралева: Решението докога да продължи кърменето, зависи единствено от желанието на майката и детето. Световната Здравна Организация (СЗО) насърчава кърменето да продължи до две годишна възраст и след това, толкова, колкото майката и детето желаят. Докато и на двамата в кърмещата двойка им е приятно, независимо от субективното чуждо мнение. Естествената възраст на отбиване обикновено е между 1,5 и 3,5 години. Ако се върнем назад във времето, преди около 60 години, ще видим, че кърменето до тази възраст е било норма. Има много логично обяснение на това. Когато кърменото дете е достатъчно голямо и процесът на отбиване върви плавно, съставът на кърмата започва да се променя съществено.

С намаляването на количеството мляко, съдържанието на антитела се увеличава значително - по вид и състав кърмата се доближава до коластра. Тези концентрирани антитела предпазват детето, и дори години след раждането, кърмата продължава да му осигурява както ценни хранителни вещества, така и защита. Харесва ми да знам, че децата ми ще се отбият по естествен начин. И когато това стане, ще бъде по тяхно желание, и когато те са готови за това. Независимо от различните нагласи и общественото мнение, няма съмнение, че всяка майка, която кърми детето си по-дълго време, продължава да му дава храна, защита и любов.

Неотдавна цяла България гръмна с новината за кърмещата майка в мола. Мненията се разделиха на два полюса. Какво е твоето мнение? Като кърмачка на две деца, уважавам желанието и нуждата на тази майка и нейното бебе да бъдат оставени на спокойствие. Когато детето се кърми „на поискване“, невинаги това позволява да се спазва режим на храненията. И тъй като майките също имат нужда да свършат някои свои неща (да пазаруват, да отметнат важна работа, или просто да излязат на разходка), когато няма помощ, на която да разчитат, те са неразделни с бебетата си.

В такива случаи храненията на бебето понякога се случват извън дома, в което няма нищо лошо. Тъй като разбирам кърменето като много личен момент, аз винаги съм търсила уединение и спокойствие, докато кърмя навън. Най-вече заради детето си. Самият смисъл на кърменето – освен да нахраниш детето си, предполага да го успокоиш и утешиш. Трудно е това да се постигне на шумно и оживено място, в мол или в тоалетната му, където твърдят, че има пригодена стая за това. Признавам, че и на мен ми се е налагало да кърмя в мол. Тогава отново потърсих и намерих своето уединение, без да натрапвам нуждите и присъствието си, но и без да се крия в тоалетната. Това е въпрос на личен избор. Всяка майка има право да прецени кое е най-добре за нея и нейното бебе. И нека тя го направи така, както позволяват нейното възпитание и разбирания, и така, че и двете страни да се чувстват спокойни.

Ladyzone.bg: Оказва ли продължителното кърмене негативно или позитивно въздействие върху сексуалния живот на двойката?

Диана Ралева: Хормоналните промени след раждането могат да бъдат изключително непредвидими и да предизвикват резки промени в настроението, безпричинен плач или следродилна депресия, като всичко това се отразява и на сексуалното желание на жената. Веднага след раждането нивата на прогестерон и естроген, които регулират сексуалното желание, спадат до най-ниските си стойности и се задържат понижени, за да се увеличи пролактинът, който е важен за лактогенезата. Всички тези изменения в хормоните са съчетани и с други промени – майките изразходват огромно количество емоционална енергия за бебетата си, а освен това се чувстват и уморени от разкъсания сън.

 

Едновременно с това, евентуалният дискомфорт от шевове и липсата на време могат да превърнат секса в нежелано преживяване за скоро родилата жена… След появата на първата менструация след раждането, нивата на естроген и прогестерон се връщат към нормалните си стойности. При кърмачките обаче, нивата на пролактин се задържат повишени за цялата продължителност на кърменето. Установено е, че при жени с хронично повишени нива на пролактин (хиперпролактинемия), освен потискане на овулацията, това води и до съществено намаляване на желанието за секс. Всеки женски организъм реагира различно и специфично на хормоналните промени. Определено, при някои жени има спад на либидото, докато кърмят. При други жени напротив, сексуалното желание се увеличава и сексуалната връзка с партньора им се задълбочава вследствие на кърменето. Във всеки случай е важно двойките да продължат да общуват, и да знаят, че липсата на сексуално желание у жената не е отхвърляне. Удоволствието е в общуването, и има много начини двойката да изрази любовта си един към друг.

Във втората част от ексклузивното интервю с Диана Ралева ще засегнем темата за трудностите при съвместяването на професионалния и личен живот, мнението на лекарите и рисковете за детето.