На 7 януари по традиция отбелязваме Ивановден. Църквата счита този ден за края на "мръсния" период и време за обръщане към доброто, берекета и щастливия живот. 

Иван/ка продължава да е едно от най-разпространените имена в България и към 2018 г. Второ по популярност сред мъжките имена е именно Иван - така се казват над 130 000 българи.

Георги и Мария са най-разпространените имена в България, показват данните на националната статистика. Името Георги носят 143 185 българи, а името Мария - 102 050 българки.

На Ивановден младото семейство, което е минало под венчилото през изминалата година, гостува на семейството, което име кумувало. Там са посрещнати със специален обреден хляб (украсен със захаросани ябълки, сушени плодове, босилек и стръкчета здравец). 

Ако днес сте именик и никой не ви дойде на гости е лоша поличба. За празника се приготвя варено жито, ястия с булгур, боб, ошав, печени свински ребра или пържоли, пача, пиле с ориз, заек, свинско с кисело зеле, суджук, баница или питка. Вечерното празнуване не приключва - трапезата на Ивановден не се раздига до другата сутрин. 

 

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

Вкусна празнична вечеря за Ивановден може да приготвите за по-малко от един час.  

Рецепта за пържоли от свински врат за 4 порции

600 г обезкостени вратни пържоли

50 мл жива бира

40 г масло

2 с.л. пчелен мед

200 мл вода

Черен пипер и сол на вкус

Как се приготвя

Ризото с гъби за гарнитура:

150 г ориз

1 с.л. маскарпоне

30 г масло

2-3 стръка пресен лук

100 г печурки и манатарки

20 г сушени домати

20 мл течна сметана

1 ч.л. соев сос

50 г пармезан

2 кубчета зеленчуков бульон


Приготвяне на пържолите

Вратните пържоли се начукват леко и се овкусяват със сол и черен пипер. Отделно се разбъркват меда с бирата, разтопеното масло и водата. Така приготвената смес се излива в тава за печене. Слагат се пържолите да се запекат за 30 минути в предварително загрята на 220°С фурна.

Приготвяне на гарнитурата

Задушават се нарязаните гъби и лукът, нарязан на ситно в сгорещеното масло. Излива се  бульонът, получен от 2 кубчета зеленчуков бульон, разтворен в 500 мл вода и маскарпонето, след което се добавя и оризът. Готви се при непрекъснато разбъркване до омекване на ориза. Накрая се прибавят сушените домати, нарязани на жулиени, сметана и соев сос. Върху топлото ризото се настъргва пармезан.