Отпускарският сезон е в разгара си. Дали сме избрали планината, морето или друга дестинация за почивка с децата, трябва да знаем, че слънцето навсякъде носи своите рискове и не бива да оставаме дълго под неговите лъчи. Научната аргументация относно вредата от тях, основаваща са на техните странични действия, говори за сериозна заплаха. Детската кожа е изключително нежна, деликатна, фина и еластична. Грижа на всеки родител е да я запази и поддържа такава. Особено уязвима е кожата на деца с руса или червеникава коса. Тя по-често е осеяна с лунички, а оттам и механизмите й за самозащита са по-слаби.

Ето какви могат да бъдат последствията върху детското здраве от прекомерното излагане под стрелите на жаркото слънце през лятото:

1. Създаване условия за развитие на кожен рак

Доказано е, че продължителните слънчеви бани, особено в обедните часове, при бебетата, малките деца и децата до 10 –годишна възраст, съдействат за дегенеративни промени в клетките на кожата, невидими за окото. След 15-ата година всички последващи облъчвания се наслагват върху първоначалните и рискът за увреждане на кожата по-късно се увеличава многократно. Особено опасно е изгарянето. Установено е, че 6 изгаряния на детската кожа, придружени със силни зачервявания и мехури, увеличават значително риска за поява на кожен рак в по-късни години.

2. Наличието върху кожата на вродени големи бенки увеличава риска от преминаването им в кожен рак – меланом

Около 1 на 100 деца се раждат с пигментни бенки – невуси – с диаметър, по-малък от 1,5 см, около 1 на 1000 – с диаметър от 1,5 до 19,9 см, и около 1 на 20 000 – с диаметър, по-голям от 20 см. Вродените големи бенки крият значително по-голям риск за преминаване в кожен рак – меланом. Прекаленото излагане на слънце, типът кожа и наследствеността допринасят за възможна злокачествена трансформация на вродените и на някои от придобитите по-големи невуси.

 

Златни правила, които трябва да спазва всеки родител, за да предпази детето си от вредните UV-лъчи на слънцето:

• Не излагайте мълчугана на слънце между 11 и 16 часа!
• Обличайте го с леки светли дрехи шапка на главата!
• Поставяйте крем с фотозащитен фактор 50!
• Още от най-ранна възраст учете детето само да предпазва кожата си от слънцето!
• Откажете се от амбицията си детето ви да придобива тъмен тен! Запомнете – това не е здравословно за него!
• Редовно преглеждайте кожата на рожбата си. Ако установите промени по нея, консултирайте се с дерматолог или педиатър!
• Прилагането на фотозащитни кремове може да започне от 6-месечната възраст на детето. Използвайте само продукти, специално предназначени само за деца, в които няма алкохол и химикали, дразнещи кожата.
• Дори и да сте предпазили детето си с крем с висок слънцезащитен фактор, то трябва да е на сянка между 11 и 16 часа!
• В никакъв случай не излагайте на директна слънчева светлина новородено или ненавършило 6 месеца мъниче и не третирайте кожата му с каквито и да било кремове или мехлеми.