Близнаци рекордьори, родени от ембриони, замразени преди 30 години, отпразнуваха първия си рожден ден.

Тимъти и Лидия Риджуей са родени на 31 октомври 2022 г., а техните родители са били само на три и пет години, когато ембрионите на бебетата са били замразени през 1992 г.

Ембрионите на братчето и сестричето отиват при двойка във Ванкувър, Вашингтон, след като биологичните им родители, които искат да останат анонимни, даряват ембрионите си на Националния център за донорство на ембриони (NEDC).

„Осиновителите“ на ембрионите се възползват от съвременната медицина и ин витро оплождане, за да заченат близнаците в началото на 2022 г.

Със замразяването на ембрионите си през април 1992 г. близнаците печелят титлата "най-старият ембрион, използван при успешна бременност" в Книгата на рекордите на Гинес.

Биологичните родители на бебетата са съхранявали ембрионите си в лаборатория в продължение на 15 години, преди да ги дарят на центъра за донорство - съоръжение в Ноксвил, Тенеси, което позволява на хетеросексуални двойки, които са женени от поне три години, да се възползват от банката, за да имат свое дете.

Рейчъл и Филип Риджуей са били съответно само на три и пет години, когато ембрионите на децата им са били замразени.

Снимка: Facebook

36-годишният Филип Риджуей разказва пред Insider малко след раждането на близнаците: „Това е зашеметяващо, когато се замисля. Почти всички, с които говорихме, се затрудняват да го разберат.“

Преди да се възползват от замразените ембриони, Рейчъл и Филип вече имали четири деца на възраст между две и осем години, но искали да имат по-голямо семейство.

Майката изпитвала затруднения да зачене естествено и трите и по-големи деца идват на бял свят с помощта на съвременната медицина. Четвъртата бременност Рейчъл се случва, докато е на хормонални лекарства. Когато решават да продължат да разрастват семейството си, вместо да се подложат на ново лечение за безплодие, двойката планира да използва парите, които би похарчила, за да осинови ембрион.

 

За разлика от повечето, двойката избира ембрионите си от банката на NEDC - Националния център за донорство на ембриони.

"Тези ембриони често се пренебрегват, защото са дарени от родители, за които е известно, че имат определени генетични заболявания“, заявява Рейчъл, която вече е майка на 6 деца.

Когато от NEDC съобщили на Риджъуей, че бащата на ембрионите е починал от амиотрофична латерална склероза, те не се поколебали да ги изберат.

"Решихме, че ще търсим деца, които в известен смисъл са чакали най-дълго, защото може да не са перфектни“, споделя още многодетната майка, която уверява, че според педиатъра на близнаците, те са в отлично здраве.