Как разводът ще се отрази върху психиката и живота на децата ни? Въпрос, който вълнува и безпокои всеки един родител, изправен пред дилемата да се раздели или не със своя партньор. В крайна сметка, оказва се, че конфликтните ситуации и честите спорове между родители, на които децата стават неволни свидетели, може да нанесат много по-голяма психологическа травма върху мъниците, отколкото раздялата между родителите им. Въпреки това разводът е сериозен и труден преходен етап, свързан с дълбоки емоционални сътресения у децата. Ето защо, когато у двама души окончателно назрее решението да се разделят, те трябва да подходят с изключително внимание и специално отношение към децата си. Ето пет съвета от психолозите, които определено биха били от полза за всеки един родител и неговото дете, оказали се, волю-неволю, в тази деликатна ситуация:
1. Не стигайте до спор пред съда. Изберете предварителното извънсъдебно споразумение
В защита интересите и психиката на децата Законът е дал възможност родителите да се споразумеят преди развода по всички важни въпроси, касаещи неговото бъдеще. По-добре е в предварително споразумение вие да сте тези, които ще решите размера на издръжката, подялбата на имуществото и т.н. Не предоставяйте решението на такива важни въпроси на Съда. В противен случай това може сериозно да рефлектира върху психиката на детето и да го обърка. Затова, въпреки недоразуменията и споровете помежду ви, се опитайте да стигнете до някакво компромисно решение. Знайте, че това го правите в името на децата.
Кога да кажем на децата за развода? >>
2. Изолирайте вашите деца от драмата
Не допускайте децата ви да стават преки свидетели на ваши лични спорове, драми и кавги. Никога не говорете на децата си лошо за другия му родител и ваш бивш партньор. Каквито и огорчения да сте преживели, той все пак е негов родител и никой няма право да настройва децата срещу собствената му майка или баща. Това само може да навреди на неговата психика, на отношението му към брака и дори сериозно да рефлектира върху неговия бъдещ живот.
Детската психика при развод >>
3. Не пренебрегвайте ролята на добрия психотерапевт
Няма нищо срамно от това да заведете детето си при опитен специалист, който най-добре и обективно ще подходи към ситуацията, в която детето се е оказало. Именно добрият психолог е този, който без да накърнява доброто име на двамата родители, подхождайки професионално, ще намери начин най-деликатно да обясни на детето необходимостта от раздялата между родителите му. Би било хубаво, също така, и самият родител да се опита да влезе в ролята на терапевт, да обясни по възможно най-фин и безболезнен начин на детето си ситуацията, в която се намира, да го увери, че раздялата на родителите му не означава, че те ще спрат да се виждат, да го обичат и да се грижат за него, както винаги са го правели.