Захранването е тема, която вълнува всеки родител. Тук са 10 от най-често задаваните въпроси, свързани с този така важен преходен период от развитието на малкото човече. Ако на вашето мъниче скоро му предстои да навлезе в него или вече е навлязло, с тук посочените отговори и препоръки на специалистите педиатри, се надяваме да ви бъдем полезни:
1. От кога да започнете захранването на бебето с пюре?
Все повече специалисти препоръчват стартът на този процес да бъде поставен около 6-ия месец. Разбира се, това важи само за бебета, които са на т.нар. изключително кърмене. Има обаче лекари, които препоръчват захранването при кърмачета да започне още преди навършването на 6-ия месец. Дали ще предпочетете 6-ия месец или 1.2 месеца по-рано, е въпрос на личен избор. Ако обаче адаптираното мляко е навлязло по-рано в живота на мъничето, препоръката на педиатрите е това да стане не по-рано от 4-5-ия месец. Каквото и да решите, трябва да знаете, че едва след 4-ия месец храносмилателната система на бебето е в състояние да преработва и други храни освен майчиното мляко. Ако детето непрекъснато изтласква пюрето навън, значи, че още е рано за захранване. Не правете от това проблем. В случай на предразположение към алергии обаче, е по-добре децата да се захранват по-късно.
2. От какво трябва да е първото пюре?
Най-подходящи за началото са картофите поради леко сладкия вкус и добрата им поносимост. Подходящи плодове и зеленчуци за първо пюре са: тиквата, бананът, ябълката и авокадото. След около 1-2 месеца, когато детето постепенно свикне с „твърдата” храна, можете да преминете към пюре, което да съдържа два продукта – например моркови и картофи, тиква и авокадо, а по-късно – и към зеленчуково-месни храни. Трябва да знаете, че всяка нова храна трябва да се включва най-малко в 15-20-дневен период. За да не претоварите стомахчето на бебето, трябва да разширявате менюто му стъпка по стъпка. Затова млечно-зърнената каша например е редно да включите едва един месец след първото зеленчуково пюре.
3. Колко разнообразно трябва да е менюто?
Прекаленото разнообразие през първата година може да претовари храносмилателния тракт на детето. Колкото съставът на храните е по-еднообразен и добавките са по-малко, толкова по-добре. Не включвайте прекалено много и непрекъснато нови видове плодове и зеленчуци в храната на детето, а му давайте няколко седмици поред предпочитаната от него смес от зеленчуци, картофи и месо.