Предлагаме ви 10 полезни съвета за намаляване на разходите за храна и напитки - независимо дали пазарувате хранителни продукти за вкъщи, пиете кафе или се храните на ресторант.

1. Намалете разходите за сутрешното си кафе
Намаляване на разходите може да означава да се прескочи лукса - като сутрешното кафе на път за работа. Но ако не можете да изкарате без него, то по-добре си купете такова от кафемашина или от малко магазинче, а не от скъпи заведения или специализирани вериги. Така едно кафе може да ви струва около 0.50 лева, а не 1.50-2.00 лева.

8 причини да не изхвърляте утайката от кафе>>

 

2. Купувайте каквото можете в насипно състояние
Купуването в насипно състояние е просто начин да се спести. Обикновено продуктите в насипно състояние са с по-ниска цена от предварително пакетираните.

 

 

3. Проверка на цени онлайн преди да пазарувате
Проверката на цените на храните и стоките в големите вериги, чрез техните интернет страници, може да ви ориентира къде е по-изгодно да пазарувате. Съставете си списък и пазарувайте, различни продукти от различни магазини.

Как да намалим хранителните отпадъци>>

4. Купете си по-евтини разфасовки на месо

Често веригите предлагат намаление на месо, чиито срок на годност е пред изтичане. Това дава възможност да купите месо, което е по-евтино, например месо за готвене, което не означава, че е развалено. При готвенето на бавен огън с месото може да се сготви много вкусно ястие.

 

 

 

5. Бъдете внимателни при закупуване на органични храни
Ако имате намерение да плащате допълнително за биологични продукти, трябва да знаете какво получавате за парите си. Продукти, които претендират да бъдат биологични трябва да бъдат акредитирани от сертифициращ орган, така че проверете опаковката, за да се уверете, че не сте бил излъган.

10 неща, които не трябва да съхранявате в хладилника>>
 

 

6. Не отхвърляйте собствените марки на супермаркетите
Закупуването на собствени марки на магазините може да бъде много по-евтино, отколкото, марки на производители, като разликата в качеството между тях може да е незначителна. Това може да доведе до значителни икономии и може да откриете, че избягването на големите марки не означава компромис по отношение на вкус.

 

7. Направете сами свой фреш
Много хора пият здравословни фрешове, някои няколко пъти на ден, но няма нищо здравословно в цената на тези напитки. Закупуването на машина и собственоръчното им приготвяне ще ви спести значителна сума, ако редовно консумирате тези напитки.

5 трика как да намалите времето за чистене>>
 

 

8. Сметката в ресторантите
Посещението на ресторант е вероятно да се окаже в тежест на портфейла ви. Преценете ресторанта, който искате да посетите дали отговаря на вашите възможности. Дали за сумата, която сте склонни да отделите ще получите това, което очаквате. Възползвайте се от обедните менюта или щастливите часове (“happy hour”), които предлагат някои ресторанти.

 

 

9. Възползвайте се от карти за отстъпки
Някои от супермаркетите, ресторантите и кафета осигуряват карти с отстъпки за потребителите си. Издаването на такива карти обикновено е безплатно, но се запознайте с условията за ползване, за да може да извлечете максимална полза.

 

10. Внимавайте да не бъдете измамени с отстъпки
Специалните отстъпки като си купите две и получавате едно безплатно, неподозирано могат да натоварят бюджета ви. Обикновено потребителите смятат, че това е много изгодно и купуват, а в последствие оценяват, че това им е излишно в момента. Купувайте продукти, от които действително се нуждаете и има вероятност да могат да се съхраняват и използват, тоалетни принадлежности като пасти за зъби и шампоани са добър пример, както и тоалетна хартия.

Нетрайни продукти в края на търговския ден са друг начин за икономия - но само ако знаете, че ще използвате каквото и да купите.

Материалът е предоставен от Асоциация "Активни потребители".