Проф. д-р Ивона Даскалова е лекар с богат клиничен, научен и преподавателски опит в областта на диабетологията. Ето какво обясни тя за захарния диабет пред читателите на Ladyzone.bg  в Световния ден за борба с диабета – 14 ноември. 

Захарният диабет е автоимунно заболяване, при което собствените антителата унищожават бета клетките на панкреаса, които произвежда инсулин. Недостигът на инсулин е причина кръвната захар да не се усвоя от организма - "Клетките са гладни, а плуват в глюкоза". Може би броят на хората със захарен диабет се увеличава, защото диабетът не боли и се манифестира, едва когато започнат усложненията. Но, тогава 80% от бета клетките на панкреаса са необратимо разрушени. Научно медицински центрове работят върху бетаклетъчна трансплантация, но все още няма удовлетворяващ успех. 

Автоагресията на имунната система към собствени тъкани, в случая островните клетки на панкреаса, е в резултат на генетично нарушение. Когато се установи за първи път диабет при млад човек, трябва да се изледват 4 антитела:

АТ срещу островните клетки на панкреаса;

АТ срещу тирозин фосфатазата;

АТ анти-глутамат- декарбоксилаза;

АТ срещу инсулина).

Тези 4 маркера носят информация дали захарният диабет е първи тип или втори.  Всъщност, при втори тип диабет не се откриват позитивни антитела. Тогава средството на избор за лечение беусловно е инсулин.

Какъв е рискът за плода на родители с диабет

Аз имам много пациентки с диабет, които родиха здрави деца, някои от тях вече са на по 20 години. Не са отключили диабет, независимо че майките имат захарен диабет. Тогава, когато бащата е диабетик, процентът на онаследяване е по-висок, отколкото, ако майката има диабет. Когато пациент с диабет иска да има дете, разбира се, че може. Но, не е препоръчително, когато и двамата родители имат захарен диабет тип 1, ако искат да имат здраво поколение. Защото при двойна обремененост, плодът е застрашен в по-голям процент да се разболее от диабет. Разбира се, майката или бащата с диабет, които искат да имат дете, трябва да бъдат с добър контрол на кръвната захар (в нормогликемия) и при създаване на детето. 

Продължава с диабет от затлъстяване и профилактика>>>         

 

Провокиран захарен диабет

Много голям здравословен проблем е затлъстяването. Това ние наричаме "болестно свръхтегло". Вече има диабет тип 2 и в детска възраст. Това е свързано с наднорменото тегло, с висцералното затлъстяване, което се натрупва в коремната област, защото децата водят застоял начин на живот и не играят. Консумират ежедневно фастфуд и много подсладени газирани напитки.

Профилактика на захарния диабет

Хората в България трябва да се научат да ходят на прегледи за профилактика - едно измерване на кръвна захар на гладно, например. Ако има завишени стойности, може да се направи обременяване с глюкоза, за да се установи дали лицето е в преддиабетната група. Съветът ми тогава е да се намалят мазните храни, въглехидратите, храненето да стане многократно през деня без дълги паузи глад и след това обилна вечеря. Да се обогати менюто с храна, която е богата на плодове и зеленчуци. А, какъв е животът на голяма част от хората: компютърът - колата. Препоръката ми е минимум 30 минути разходка на ден. Домакинската работа не се приема за физическа активност, защото сте близо до хладилника. В почивните дни - излизане навън на разходка, плуване, каквото на човек му е приятно да прави. У нас сред хората над 18 години 20% са със затлъстяване и 60% - с наднормено тегло. Това не е малък процент.

Дори и да има наследственост, ще се забави отключването на диабета, ако хората се научат да се хранят правилно и да живеят правилно с контрол на теглото и стреса.