Боряна Калейн накара цяла България да се гордее, като стана вицешампионка от Олимпийските игри в Париж 2024! Сребро в ръката и усмивка на лицето!
А знаете ли, че първото, което вижда публиката, когато участничка от художествената гимнастика излезе на подума, е нейното трико. Да, секунди преди да започнат своето съчетание, това, с което момичетата впечатляват най-много са тоалетите, които са избрали. За победата на Боряна Калейн със сигурност са помогнали и онези малки символи, свързани с това, че тя е българка, елегантно поставени по триката, с които тя изпълни различните съчетания.
Изработването на триката не просто работа, а магия.
Моделите са съвместна и сложна работа между федерация, треньори, гимнастички и дизайнери. Процесът е дълъг и прецизен. Съобразяват се много и различни изисквания и детайли – с какви уреди ще е изпълнението, каква ще е музиката и др.
Материалите, които се използват, са различни шифон за долната част, винил, който сменя цветовете си. Има правила, наложени от световната федерация, с които дизайнерите непременно трябва да се съобразят. За декорация се използват различни ленти, камъни и др. Експериментите и въображението са неспирни.
Върху триката има и български символи, които придават автентичност и подчертават националността на състезателките.
Трикото от последното й съчетание, с лента, имаше няколко традиционни елемента. В горната част, около бието, бяха оформени елементи като българска шевица. На талията й пък бяха пришити камъни като пафти. Те имат ролята на накити в българската народна носия. През Средновековието те са символизирали военната сила на мъжа,а по-късно стават знак на женственост и са поставяни, за да пазят девойките.
Преди време едно от триката на Боряна Калейн бе вдъхновено от картина на Владимир Димитров-Майстора.
Бялото трико на Боряна Калейн, с което тя изигра съчетанието си с топка, беше с горна част, която показваше едно от най-важните неща в живота.
Кройката и цветния ширит оформяха сърце. Яркочервеният цвят на елементите кореспондираше с нюанса на топката й. Любовта е се асоциира винаги с червения цвят.
Другите две трика на Боряна бяха в изключително ярки цветове - електриково жълто-зелено и тъмносиньо.
В страничната, прозрачна част пък обикновено се поставя апликация с камъни в цветовете на българското знаме.
Едно варненско модно ателие от години се грижи момичетата от националния отбор по художествена гимнастика да се чувстват спокойни и красиви на състезания. Дизайнерката Мария Братанова започва пътя си с шиене на балетни облекла. Малко по-късно се насочва към трика за художествена гимнастика, синхронно плуване, фигурно пързаляне и др. От 2016 г. ателието започва да шие триката на девойки и жени от националните ни отбори по художествена гимнастика.
Триката винаги са толкова впечатляващи, че стават дори част от музейни експозиции. Едно от триката на диамантените момичета от Олимпийските игри в Токио е изложено в Музея на Олимпийските игри в Лозана.