Звездата от "Титаник" Лю Палтър почина на 94-годишна възраст от рак на белия дроб в дома си в Лос Анджелис на 21 май.

Актьорът е познат от комедийната драма от 1981 г. „Първият понеделник на октомври“. Той е и разпознаваемо телевизионно лице, появяващо се в множество шоу програми. Роденият в Ню Йорк през 1928 г. Палтър е бил и уважаван професор в театралното училище CalArts, а сред учениците му са 4 пъти номинираният за "Оскар" Ед Харис, номинираният за "Оскар" Дон Чийдъл и двукратно номинираната за "Еми" Сесили Стронг. Последната написа затрогващ пост в Инстаграм, посветен на своя учител и приятел.

Може би най-известната роля на Лю е на богат бизнесмен в награждаваната драма „Титаник“ на Джеймс Камерън от 1997 година. И макар ролята му в лентата да не е голяма, актьорът участва в една от най-запомнящите се и въздействащи сцени от филма – на прегърната възрастна двойка, която е легнала на леглото в каютата си, докато тя се пълни с ледените води на Атлантическия океан.

Всъщност Лю Палтър и екранната му партньорка Елза Рейвън изиграват роли, които са били на реално съществуващи пасажери, които са починали на легендарния лайнер.

Това са Ида и Изидор Щраус. Изидор е евреин и се ражда през 1845 година в днешна Германия. През 1854 година той и семейството му имигрират в САЩ, последвайки баща им, който направил същото 2 години преди това. Първоначално живеят в Джорджия, но след това се преместват в Ню Йорк. Благодарение на своя баща, Изидор заедно с брат си Нейтън стават първо партньори на голямата верига Macy’s, а след това и нейни собственици. Това прави Щраус богат и успял бизнесмен. Не е тайна, че той е развивал и успешна политическа кариера като конгресмен.

Неговата любима Ида също се ражда в Германия – през 1849 г. Нейното семейство се мести в Щатите, където двамата се запознават. През 1897 година се женят и създават голямо и щастливо семейство като имат цели 7 деца. За жалост, едно от тях умира в ранна детска възраст.

Сред праправнуците на Ида и Изидор има известни имена – това на певицата Микаела Мълейни Щраус, известна със сценичния си псевдоним Кинг Принцес, както и Уенди Ръш, вдовицата на Стоктън Ръш, основал компанията за дълбоководен туризъм "Оушънгейт" и загубил живота си при гмуркане с подводница през 2023 г. до останките на "Титаник“.


 

 

А ето и историята как двойката се качва на „Титаник“. След като прекарват зимата във Франция, Семейство Щраус решават да се приберат обратно в Щатите. Качват се на борда на трагичния кораб в Саутхемптън, Южна Англия, и се настаняват в каюти първа класа, които им струват 221 паунда (около 32 хиляди паунда в днешни пари). С тях пътуват икономът на Исидор Джон Фартинг и новоназначената прислужница на Ида, Елън Бърд.

На 14 април 1912 г., около 23:40 ч., „Титаник“ се сблъсква с айсберг. Става ясно, че корабът потъва, а спасителните лодки не са достатъчни за всички пасажери и с приоритет са децата и жените. Ида отказва да се качи на лодка без любимия си Изидор. Заради възрастта им щели да направят изключение, но Щраус категорично отказал да се качи в спасителната лодка, виждайки, че на борда все още има деца и жени.

Според приятел на семейството и оцелял от „Титаник“ полковник Арчибалд Грейси IV, Ида категорично заявила: „Няма да се разделя със съпруга си. Както сме живели, така и ще умрем заедно."

Ида дала на прислужницата си коженото си палто и настояла тя да се качи в спасителната лодка. Сцената от „Титаник“, в която двамата се прегръщат в очакване на смъртта в каютата си вероятно е измислена за по-голямо въздействие върху зрителя, но в действителност двойката наистина е неразделна до последния си дъх.

Изидор и Ида са видени за последен път на палубата, хванати ръка за ръка. Очевидци описват сцената като "най-забележителната проява на любов и преданост". Корабът потъва в 2:20 ч. сутринта.

Единствено тялото на Изидор е открито и погребано в гробище в Ню Йорк с надпис, който гласи: „Много води не успяха да угасят любовта – нито пък наводненията да я удавят.“

Паркът Щраус в Манхатън е кръстен на двойката. На тях е посветена и бронзова статуя на нимфа, гледаща към водата.