Лара Иванова е на 18 години, но е загрижена за опазването на природата и то още от малка. Възпитаничката на ЧСУ „Св. Георги” дори превръща своя идея в реалност и създава компанията Green Human Being, която отскоро предлага биоразградими бамбукови пелени за бебета. Този продукт не е нов за нашия пазар, но не е и добре познат. Стремежът на Лара е българските майки, които милеят за чиста природа, да научат, че конвенциалните пелени могат да бъдат заменени с такива, направени от бамбук. Още повече, че обикновените пелени се разграждат за около 500 години, а бамбукът - от 3 до 4 месеца. Според УНИЦЕФ в света се раждат около 386 хил. бебета на ден, като за почти всяко едно от тях са необходими по около 6000 пелени (по 6 на ден), преди да бъде приучено да ходи на гърне. И ако се направи подробна сметка на използваните пелени и времето за разграждането им, резултатът е ужасяващ за природата.

Снимка: Личен архив

„Искам пелените от бамбук да достигнат до колкото се може повече майки, защото българинът не е достатъчно запознат с еко продуктите – убедена е Лара. – А този консуматив не само е щадящ за природата, но и за здравето на малкото дете, тъй като той не съдържа химикали и не причинява зачервявания по кожата и алергии, както и не води до проблеми с имунната и ендокринната системи, които могат да възникнат на по-късен етап. Пелените са натурални, направени са от естествен продукт, не съдържат изкуствени оцветители, меки са, хипоалергенни, абсорбиращи, дишащи и бързо биоразградими.”

Снимка: Личен архив

Доводите на Лара да избере именно пелени, направени от бамбук, са свързани със задълбочени проучвания по темата. Тя разказва, че бамбукът е най-бързо растящото растение в света, както и че е еко съобразно. В сравнение с еквивалентно количество друга растителност, бамбукът отделя над 30% повече кислород в атмосферата. А когато се отсече, корените му остават в почвата и предотвратяват ерозията. Освен това бамбукът сам се възобновява и расте, без да се нуждае от специални грижи - пестициди и други химикали.

Убеждавайки се в качествата на пелените, направени от бамбук, Лара проучва внимателно производители, предлагащи продукта и се свързва с високотехнологична фабрика в чужбина.

Снимка: Личен архив

„Идеята ми, зародила се преди две години, когато правех онлайн курс по предприемачество в Колоумбийския университет в Ню Йорк, от половин година е напълно осъществена – с радост казва Лара и се връща към началото. – Задачата ни беше да развием бизнес план. Предложих на колегите, с които бях в един „отбор”, тъй като бяхме разделени на групи, да направим бизнес план за биоразградими бебешки пелени от бамбук. Те се съгласиха, професорът, който водеше курса, много се впечатли от разработката ни, а аз се заех с реалното осъществяване на тази идея. Още повече, че от малка чувствам връзка с природата и всеки път, когато някой или аз замърсявам околната среда, сякаш сама се накърнявам. Макар, че би трябвало само земята да я боли, но и аз чувствам някаква болка”.

Още когато Лара е на 12 години, а брат й Максим – на 15, двамата се обединяват около своя клетва – да пазят природата, както и да мотивират и околните. Започват да насърчават съучениците си в тази посока и ги карат да обещаят, че ще рециклират, ще използват алтернативни продукти, които са за многократна употреба, както и че ще спестяват вода и електричество. С порастването Лара задълбочава познанията си в тази посока и в началото на 11 клас, който сега завърши, основава клуб за устойчиво развитие в училището си.

 

Снимка: Личен архив

„Идеята ми е със съучениците и учителите да правим неща, с които да допринасяме за опазването на околната среда – разказва тя. – Сглобихме станция, която отчита колко е замърсен въздухът около училището ни, защото България е сред държавите в Европа с най-много смъртни случаи, вследствие на мръсния въздух. Любопитно беше да видим какво дишаме навън по време на междучасията. А на 22 април тази година, на Деня на Земята, организирахме инициатива, с която накарахме и учители, и ученици да донесат дрехи, които да се рециклират или да се дарят на хора в нужда, тъй като модната индустрия е третият най-голям замърсител в света.”

Мечтата на Лара е да продължи образованието си в топ университет в Щатите, след като завърши училище догодина. Устремила се е към специалност, свързана с устойчиво развитие. Брат й Максим вече е студент там в университета „Станфорд”. А преди да го приемат, името му вече беше вписано и в книгата „Рекордите на Гинес” – „Най-млад гребец, прекосил океан” и „Най-млад гребец в двойка, прекосил океан”. Постиженията на Максим са свързани с приключението на баща му Стефан Иванов, защото заедно прекосиха Атлантика с гребна лодка, направена саморъчно от тях.

„Амбицията ми със сигурност идва от моето семейството, което ме е възпитало да имам отношение към природата – признава Лара. - Заедно с татко, по време на океанското му гребане през Южния океан, създадохме петиция, с която да спомогнем за декларирането на нови защитени зони около Антарктида с площ 4 млн. кв. км. Факт е, че в момента там се осъществява прекален риболов, изчезват животински видове... И съм много щастлива, че стотици хора подкрепиха тази наша кауза. А с новото си начинание се надявам, стъпка по стъпка, грижейки се за природата, да допринеса за спасяването на света. Защото е тъжно, че се изсичат гори, стават наводнения, пламват опустошителни огньове и едва тогава се сещаме за унищожаването на околната среда. Моята мечта е да се погрижим за природата, преди вече да е станало късно. Да, съгласна съм, че всичко това изисква усилия, но човек не трябва да се страхува, а да опитва и да опитва... Впечатлена съм от моето поколение! А като виждам колко много хора са загрижени за планетата, си казвам: Не съм сама, има надежда!”