Косопадът е проблем, от който страдат както мъжете, така и жените. По-често това се случва в зряла възраст, но има и много млади хора, засегнати от интензивно падане на косата. Това често влияе не само на външния вид, но и на самочувствието ни, а в някои случаи може да се касае и за сериозен проблем със здравето. Затова косопадът не трябва да бъде игнориран и подценяван.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА КОСОПАДЪТ?

Косопадът се дефинира като загуба на космената покривка на главата. Жизненият цикъл на косъма трае от 3 до 7 години, а средната скорост на растеж е 1 см на месец. В това време той преминава в 3 основни фази, които влияят на състоянието и вида на косата:

1. Фаза на анаген (растеж): Това е активната фаза, при която косата расте непрекъснато в продължение на няколко години.
2. Катагенна (преходна) фаза: Това е кратка преходна фаза, при която космените фоликули се свиват и отделят от кръвоснабдяването.
3. Фаза на телоген (покой): По време на тази фаза космените фоликули са в покой и не възниква нов растеж. След период на почивка старата коса пада, за да направи място за нова коса в анагенната фаза.

Снимка: iStock



Кои са основните причини за косопада?

Причините да губим интензивно коса могат да са много и най-разнообразни. Някои от тях често са подценявани, което може да доведе до задълбочаване на проблема.

  • Стрес
    Това е една от най-честите причини за косопад. Въпреки това е и най-пренебрегвана.
  • Хормонален дисбаланс
    Тестостерон, инсулин, естроген и тиреоидни – това са основните хормони, които отговарят за състоянието на косата. Когато нивата им са прекалено високи, косопадът е факт.
  • Проблеми с щитовидната жлеза
    Проблемите от точка 1 и точка 2 обикновено са обвързани. В този случай косопадът е по-скоро следствие от по-сериозен проблем. Обърнете внимание на състоянието на щитовидната жлеза при ендокринолог.
  • Дефицит на хранителни вещества
    Уверете се, че приемате достатъчно хранителни вещества, полезни за косата.
  • Смяна на сезоните
    Ако косопадът е сезонен, обикновено се случва през пролетта и през есента. Добрата новина е, че отминава и без да полагате особени грижи.
  • Неподходяща козметика
    Изборът на козметика за коса трябва да е съобразен най-вече с личните нужди и индивидуални особености.
  • Неподходящ гребен/четка
    Често косопадът е резултат от заплитане на косата в зъбите на четката. Използвайте дървен гребен или четка с естествен косъм.
  • Прекалено боядисване
    Колкото и безвредни да са боите и други продукти за коса, които използваме за стилизиране, прекаляването с тяхната употреба може да повлияе на вида и поведението на косата.
  • Диета
    По време на диета обикновено ограничаваме приема на дадена група хранителни вещества, което може да е пагубно за косъма
  • Бременност
    Промените, които настъпват в този специален за всяка жена период няма как да не се отразят и на косата.
  • Генетична предразположеност
  • Естествена подмяна на косъма
    Нормално на ден падат между 60 и 100 косъма на ден.
  • Естествен процес на стареене
    С години косата, както и всички останали части на тялото, се изтощават и започват да функционират с ритъм, малко по-различен от този, към който сме привикнали.
  • Заболявания
    Косопадът може да страничен ефект при използването на медикаменти или след процедури, включително химиотерапия.
Снимка: iStock


КАК ДА СПРА КОСОПАДА?

За да се справите с косопада успешно, на първо място трябва да установите каква е причината за него. В повечето случаи проблемът може да бъде решен с балансирано хранене, по-малко стресови ситуации и допълнителен прием на хранителни вещества, като най-важни за косата са витамините D и B12, минералите магнезий, цинк, селен, желязо.

Ако смятате, че се касае за по-сериозно състояние, за което не можете да намерите решение, е добре да се консултирате с вашия лекуващ лекар, който според ситуацията и назначени изследвания, да ви насочи към подходящ по-тесен специалист – ендокринолог, ако се касае за хромонален дисбаланс или трихолог – специалист, който се занимава с проблемите на скалпа и косата.

ХРАНИ, КОИТО ПОДСИЛВАТ РАСТЕЖА НА КОСАТА

Всички храни, които са богати на протеини, са подходящи. Най-ценни за косъма са протеините, намиращи се в соята, рибата тон, пилешкото, телешкото и яйчния жълтък. Цинк и магнезий може да си набавяте чрез миди, херинга, скариди, соя, тофу, кафяв ориз и банани.

Желязото е страхотен съюзник в борбата с косопада. Може да го намерите в бадемите, черния дроб, морските дарове, какаото, лешниците, сушените плодове. Усвояването му се улеснява от витамин С, поради което трябва да ядете много плодове като ягоди, лимони или портокали.
Не бива да забравяте и витамин В, който се съдържа в яйчени жълтъци, риба тон, гъби.


ДОМАШНИ ЛЕКОВЕ СРЕЩУ КОСОПАД

Никога не е излишно да се обърнем към народната медицина за справянето с косопада. Както знаем – в кухненския шкаф винаги можем да намерим подходящи рецепти за домашни маски за коса. Ето няколко, които са подходящи в борбата срещи косопада:

Снимка: iStock

Лечебна маска против косопад с рициново масло, коняк и яйце
Разбийте 30 г рициново масло с 30 г коняк и 1 прясно яйце. След като измиете косата с шампоан, втрийте добре сместа в корените и увийте в кърпа. Изплакнете след 2 часа.

Лечебна маска против косопад с бира и яйце
Смесете 20 мл бира и 1-2 жълтъка и втрийте обилно косата. За дълга коса използвайте 2 жълтъка. При необходимост, може да добавите още бира. Маската оказва изключително стимулиращо растежа на косъма въздействие.



Укрепваща маска срещу косопад с лайка и мед
Сварете 1 л наситена отвара от лайка и я оставете настрана, докато се охлади. След това прибавете 1 с. л. мед и разбъркайте. Прибавете 20 мл бадемово масло и разбъркайте отново. Облейте веднага получената смес върху косата си. Оставете я да престои възможно най-дълго време, като покриете косата си с хавлиена кърпа или найлонова шапчица за баня. Изплакнете с топла вода.



Лечебна маска срещу косопад с лук, ракия и мед
Смесете 1 с. л. сок от червен лук с 1 с. л. ракия и 1 с. л. мед. Нанесете получената смес върху скалпа и косата с интензивни масажиращи движения. След 4-5 часа измийте косата.

Лечебна маска против косопад с ябълков оцет
Загрейте ябълковия оцет. Втрийте в корените на косата. Покрийте косата си с найлонова шапчица и кърпа. След един час изплакнете с вода.

Снимка: iStock



КАКВИ ПРОЦЕДУРИ СА УСПЕШНИ СРЕЩУ КОСОПАД?

Мезотерапията и плазмотерапия са средства на съвременната естетична медицина в борбата с косопада. Това са по-инвазивни процедури, при които има лек дискомфорт, заради убожданията по скалпа. При мезотерапията се вкарват комплекси от витамини и минерали, след което на скалпа се прави лек масаж. А при плазмотерапията се отделят активните вещества от кръвта, за да бъдат инжектирани в косата на главата.

Какъвто и подход да предприемете при справянето с проблема, трябва да знаете, че грижата за косата е комплексна – добра храна, подходяща измивна козметика и по-малко стрес!