Сънят е всичко друго, но не и загуба на време. В днешното забързано ежедневие той е този, който ни помага да отпочинем и ни зарежда с енергия за новия ден. Ще се учудите всъщност колко сложен процес е лягането вечер. Учените разделят съня на 4 основни фази, всяка от които протича за средно 90 минути, което означава, че те се завъртат 5 пъти за времето от 8 часа, докато спим и почиваме. Всяка от фазите варира и протича с различна продължителност и макар това да не е съвсем точна наука, то учените са остановили, че през първата част от нощта ние спим по-дълбоко, докато през втората по-често сънуваме. Вижте всички невероятни неща, които се случват с тялото ни, докато сме сгушени измежду топлите завивки.

 

 

Фаза 1: В първата фаза от съня всеки от нас може да бъде събуден много лесно. Затова и тя често се определя като фаза между съня и будността. Ако се събудите по това време може дори да имате чувството, че изобщо не сте заспивали. Очите се движат бавно напред и назад, докато мускулите релаксират, а понякога дори потрепват.


Вижте снимката в по-голям размер в галерията горе

 

Фаза 2:  Във втората фаза от съня все още не сме заспали дълбоко, но и не е толкова лесно да се събудим. Когато тя настъпи, обикновено губим чувство и усещане за заобикалящата ни среда и температурата на тялото пада. Сърдечният ритъм и кръвното налягане също падат. Мозъчните вълни са слаби. Това е фазата, която заема половината от нашето нощно спане.

 

 

Фаза 3: Когато сънят ни достигне до тази фаза, това означава, че тогава спим най-дълбоко и непробудно. По това време всичко забавя своя темп – кръвното, дишането. Причината – за да може кръвта да се придвижи към мускулите и да възстанови тъканите. А също и за да може хормонът на растежа да бъде произвеждан точно в тази фаза от съня. Тук е и моментът, в който сомнамбулите започват да „действат” – среднощни разходки, говорене или ядене. Третата фаза на дълбок сън заема около 20% от нощта.

 

РЕМ фаза: Идва от английското Rapid Eye Movement (REM), което на български звучи – бързо движещи се очи. Сънищата могат да се случат и през другите фази на съня, но точно по време на тази ние сънуваме най-истинските, живи и творчески сънища през цялата нощ. Експертите често наричат фазата „парадоксален сън”, защото тялото е „заспало”, докато мозъкът извършва същата дейност, която прави и докато сме будни. Очите се движат бързо напред назад, а дишането и сърдечният ритъм са неравномерни. Мускулите през този етап от нощта остават парализирани, за да ни предпазят да направим това, което сънуваме. РЕМ фазата заема около 20% от съня ни.