Вероятно вече сте чували за човешкия папиломa вирус (HPV) - в разговор с приятели, от социалните мрежи или може би лекарят на детето ви е препоръчал ваксината срещу HPV. Но защо всички говорят за вируса? Трябва ли да се притеснявате?

HPV е най-често срещаното заболяване, предавано по полово полов път, а 99% от случаите на рак на маточната шийка се дължат на инфекция с вируса. 

Всеки ден в България умира по 1 жена от рак на маточната шийка, по данни на Коалиция HPV и Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка.

По данни на Националния статистически институт, разпространението на рака на маточната шийка в България се увеличава през последните години:

  • 15 691 през 2017 г.
  • 16 006 през 2019 г.

Всяка година той е причина за смърт при 8-10 на 100 000 жени. 

 

Това превръща рака на маточната шийка във втората причина за смърт при млади жени след рака на гърдата.

 

Добрата новина е, че има начини за превенция и профилактика. Важно е да се информирате и да знаете как да предпазите себе си и децата си от вируса. 


Ето 5 важни неща, които трябва да знаете за HPV:

СЪЩЕСТВУВАТ МНОГО ВИДОВЕ HPV

Някои от тях са безвредни, докато други могат да причинят сериозни здравословни проблеми. В много случаи вирусът е с нисък риск и изчезва от само себе си. Има обаче някои видове, които могат да доведат до генитални брадавици или дори до рак. 

 

 

При жените инфекцията с HPV може да причини дисплазия на шийката на матката или така наречените лоши клетки, които могат да са причина за поява на рак на шийката на матката. 

При мъжете инфекцията с HPV може да доведе до рак на пениса, ануса, устата и гърлото.

ВСЕКИ, СЕКСУАЛНО АКТИВЕН, МОЖЕ ДА СЕ ЗАРАЗИ С HPV

Той се разпространява най-често по време на вагинален или анален секс и може да се предаде дори когато заразеният няма признаци или симптоми.

БЕЗСИМПТОМНО ЗАБОЛЯВАНЕ

Всъщност повечето хора дори не знаят, че имат HPV. Понякога брадавиците могат да се появят седмици, месеци или дори години след заразяването с вируса. 

Жените могат да открият, че са заразени с HPV, единствено с РАР тест или така наречената цитонамазка. При изледването се използва скрининг за вируса, който помага да се идентифицира ракът на маточната шийка. 

Снимка: iStock

РАР тестът може да открие анормални клетки в шийката на матката, включително ракови клетки и клетки, които показват промени и увеличават риска от рак на маточната шийка. 

Посещаването на гинеколог за редовни цитонамазки всяка година е най-добрият начин да се диагностицира HPV, преди да доведе до предраково заболяване или рак на маточната шийка. 

HPV НЕ СЕ ЛЕКУВА, НО СИМПТОМИТЕ СА ЛЕЧИМИ

Лекарят може да отстрани брадавиците или предраковите клетки в засегнатата тъкан, за да намали риска от развитие на рак. 

Подсилването на имунната система също е от ключово значение за преборването на вируса в организма. 

Снимка: iStock

ВАКСИНАТА

HPV вирусът се предава чрез контакт със заразена кожа, това означава, че  може да се инфектирате дори когато нямате сексуален контакт с вирусоносителя. Презервативът е незаменимо средство, но не осигурява 100% защита срещу всички полово предавани инфекции, в това число и HPV.

Както при други вируси (грип, хепатит В и др.), ваксинацията е начин за превенция на HPV инфекция.

Чрез HPV имунизацията изградените антитела предотвратяват развитието на инфекция дори когато сме в контакт с вируса.

Ваксинирането срещу HPV се препоръчва в ранна възраст, преди излагане на риск от контакт с вируса.

Според изследвания ваксината срещу HPV осигурява защита срещу 90% от вирусите, които причиняват генитални брадавици, и 70-80 % от високорисковите HPV вируси, които могат да причинят рак.

Ваксинирането преди първия полов акт е от ефективните начини за предпазване и от щамове на вируса, с които не сте имали контакт.

ТРЕВОЖНАТА СТАТИСТИКА В БЪЛГАРИЯ

България е на трето място в Европа по заболеваемост и на четвърто по смъртност от рак на маточната шийка, който се причинява от HPV.  Ваксинационното покритие в страната през 2023 г. е 1,5% сред момичета на възраст 10-14 ненавършени години. Същевременно Световната здравна организация e подела инициатива до 2030 г. 90% от момичетата по света да получат ваксина срещу HPV. 

Поради тази тревожна статистика в началото на месец март у нас беше създадена Национална експертна неправителствена коалиция за действаща превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус - Коалиция HPV. 

A, медицински лаборатории Синево съвместно с Национално сдружение за профилактика на рака на маточната шийка,  обявявиха информационна кампания “Намали риска. Предпази се. Живей!”. Целта на кампанията е да се повиши осведомеността на обществото за рака на шийката на матката, неговите причинители, рискови фактори и начини за превенция.

 

ВАКСИНАЦИЯТА У НАС

Ваксинацията срещу папилома вируса е напълно безплатна за момичета между 10 и 13-годишна възраст по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021 - 2024 г.

Снимка: iStock

Имунизация срещу HPV може да се направи във всяка една възраст след 9 години, както при момичета, така и при момчета. Няма горна граница за поставяне на HPV-ваксината. Всеки, който желае, може да си я направи.

Ваксината извън Националната програма може да бъде поръчана и закупена от всички аптеки в страната и поставена от всеки един лекар (личен лекар, педиатър, акушер-гинеколог, други).