Сигурно сте чували, че един плод или зеленчук е най-добър за здравето ни, ако ‘’хей сега’’ сме го откъснали от градината. Неслучайно всички се мръщим на преспалите в големи складове домати, сбръчкани ябълки и грозни картофи, които срещаме в супермаркетите и нямаме търпение да отидем на свеж есенен пазар.
Истина е, че от времето когато руколата е била билка в гората до сега, тя е претърпяла много промени, това важи и за ябълките, тиквите, доматите... почти няма плод или зеленчук, който човешкият опит и желание за увеличаване на добивите, промяна на сладостта или размерите, не е променил до неузнаваемост. Така домата с размер на боровинка, сега тежи килограми, а зелето, което е концентрирало огромни количества полезни вещества, сега е в пъти по-малко хранително. А знаете ли, че картофите са съдържали до 5 пъти повече белтъчини?
За да ни помогне да се ориентираме в джунглата от научни данни, Джо Робинсън прекарва повече от 10 години в проучване на различни сортове растения, преравя десетки хиляди изследвания и събира златна информация за това как да избираме и приготвяме зеленчуците и плодовете, така че те да са най-полезни за нас. Книгата и ‘’Дива храна, питомна храна’’ (Eating on the wild side’’, LB & Co, Юни 2013) е впечатляващ и приложим пътеводител в здравословното хранене за всеки, който се вълнува от темата.
Продължава >>>
Предлагам ви няколко лесно приложими и впечатляващи съвета, които ние вече прилагаме у дома, подходящи за всеки сезон и всеки дом:
1. Маруля и други листни зеленчуци за салата – избирайте сортове с по-тъмни на цвят листа, включително червени и лилави. За да почистите листата, накиснете ги за 10 минути в ледено студена вода. Накъсайте ги на парчета и изчакайте поне 30 минути преди да ги сервирате. Накъсването ускорява процесите на регенерация на листата, което увеличава съдържанието на антиоксиданти. Така накъсаната маруля може да съхранявате в надупчен найлонов плик в хладилника до 2 дни. За да направите салатата още по-полезна за храносмилането и детоксикацията на тялото, включете малко количество листни зеленчуци с по-силен вкус – рукола, киселец, ендивия, листа от червено цвекло, спанак, лапад и др. Задължително сервирайте салатите със зехтин, ядки, семена или авокадо – мазнините подпомагат усвояването на витамините.
От зелените листа - прекрасни ястия >>>
2. Чесън, лук, праз – есенното богатство от тези растения ни се поднася от природата точно навреме - преди зимния сезон и опасността от настинки. Цялото семейство лукови предпазва от гъбични и вирусни инфекции и подпомага дейността на имунната система. Полезното вещество в чесъна – алицин – може изцяло да се разруши от топлина при готвене. Напълно е възможно да предотвратите това. Задължително обелете и счукайте, нарежете или пресовайте чесъна. Оставете го настрана за 10 минути. В него ще се освободи огромно количество алицин, което след това няма да се унищожи от топлинната обработка – ще може изцяло да се възползвате от имуностимулиращите и кръворазреждащи способности на чесъна.
Чесънът – благодат и за косата >>>
При избора на лук следвайте правилото – по-малки глави и колкото се може по-люти и ароматни сортове. Празът пък е концентрирал огромна част от полезните си вещества в зелените листа, а не в бялата си основа, така че използвайте цялото растение.