Здравословното тегло е основата на добрия имунитет – свръхкилограмите и поднорменото тегло пречат на имунните функции. Хората със затлъстяване по-често страдат от заболявания на дихателната система, а при операции показват по-голям риск от инфекции. При свръхтегло се установява намаляване отговора както на Т-, така и на В-лимфоцитите –защитните клетки на имунната система. Високото съдържание на мазнини в храната потиска функциите на други основни имунни клетки – Т-клетките и естествените клетки „убийци”.

Доказано е, че капацитетът на имунните клетки „убийци” се увеличава, когато приемът на мазнини е намален от 32% на 22% от енергийната стойност на храната, като от значение е и вида на мазнините. Омега-6-полиненаситените мастни киселини стимулират продуцирането на цитокини, които са важни за нормалното действие на имунната система, но играят главна увреждаща роля при възпалителните процеси, ако се образуват в прекомерни количества. Рибните мазнини обаче са богати на дълговерижни омега-3 мастни киселини, които потискат отделянето на цитокини и намаляват тяхното възпалително действие.

Предлагаме ви топ 7 достъпни зимни храни с неподозирани ползи за здравето:

1. Червено цвекло


Истинска витаминна бомба, която се бори с почти всички заболявания. В 100 г цвекло се съдържат 44 калории, средно 88% вода, 1,2% белтъчини, 9,3% въглехидрати, 0,9% минерални соли (калий, калций, фосфор, желязо, сяра, йод), малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12. Наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий ускорява процесите на обмяна на веществата в организма. Хлорофилът е неотменна съставка в менюто на страдащите от анемия. Въпреки наличието на захари, червеното цвекло е полезно и за диабетици – подпомага асимилирането на хранителните вещества и ускорява изхвърлянето на токсините.

 

2. Тиквата и семките й


Тиквата съдържа голямо количество пектин, който помага за изчистване на дебелото черво и намаля нивото на холестерола. Тя е много полезна при възстановяване на организма след прекарани тежки заболявания. Поради ниската си калоричност (около 17 калории в 100 г), се препоръчва на хора с наднормено тегло, а диабетиците могат да приемат по 500 г варена или 300 г печена тиква дневно.


Смята се, че живеещите на Балканския полуостров народи по-рядко страдат от аденом на простатната жлеза именно поради факта, че ядат тиквено семе. В него има белтъчини, полезни мазнини и смолисти вещества. Световната здравна организация препоръчва употребата на тези семена като естествен начин за снабдяване с цинк, който е важен за мозъка и е концентриран непосредствено под люспата. 100 г цели печени тиквени семки, без люспите, съдържат около 10 милиграма цинк, а белените – около 7-8 милиграма. Препоръчително е да се купуват необелени.

 

3. Кестени


Кестените стимулират мозъка, съдържат много протеини и мастни киселини, които помагат за нормалното функциониране на мозъка и сърдечносъдовата система. Според някои проучвания повишената консумация на тези вещества подобрява мисловния процес и нормализира цялата нервна система.


 

4.  Шипка


Шипката е шампион по съдържание на витамин С (от 400 до 2000 мг на 100 г сушени плодове) и източник на вит. Р или така наречения С-комплекс. Това са веществата рутин, биофлавоноиди, хесперидин и цитрин, предпазващи витамин С, процесът на окисление го унищожава. Приемаме малко него, защото е чувствителен към въздуха. Заедно с витамин Р обаче, той става устойчив и укрепват капилярите, повишават защитните сили на организма и предпазват от лесната поява на синини.


 

5.  Чесън


Това е естествен антибиотик, който заслужава специално внимание. Въпреки лошия дъх, това лечебно растение съдържа алицин и тиосулфат – най-силните съставки, помагащи в предпазването на организма от инфекции и в борбата с тях.


 

6.  Черен бъз


През зимните дни извлекът от плодовете на бъза действа общо укрепващо на организма, подкрепяйки имунната и кръвотворната система. Много добре влияе при простуда, хрема, ангина, кашлица, също така при невралгии,  повлиява благотворно отделителната система. Богатството на антоцианови съединения, пектин и целулоза обуславя силния му антиоксидантен ефект и ролята му в извличането на тежки метали и радиоактивни изотопи от организма. Чудодейните черни плодчета са едно от най-добрите природни средства при лечение на анемии.


 

7. Райска ябълка

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

Тя съчетава в себе си полезните свойства на зеленчуците и наситената сладост на плодовете. Освен витамин С и фибри, в нея се съдържат много калий и магнезий, които са полезни за сърцето, каротин – за очите, и ликопен – най-силният природен борец срещу рака. Може да се използва и като подправка на салатата от маруля и като пюре към месно рагу. Най-интересни са млечните шейкове с райска ябълка. Но само с помощта на млякото организмът ще може да усвои пълноценно съдържащите се в райската ябълка каротини.