С повече от седем милиарда умове, активни във всеки един момент, има безкрайни потоци от мисли, които засягат всеки аспект на съзиданието. Някои мисли приемат реалността такава каквато е, други разчитат повече на въображението, а трети просто объркват всичко.
И докато има погрешни схващания и редици митове по много теми, една от най-известните е за силата на медитацията. Когато чуете тази дума обикновено изникват всевъзможни асоциации и притеснения - "Дали е за мен? Не мога да стоя и да не правя нищо часове наред. Кой изобщо иска да медитира в този живот?"...
Ето и някои от най-популярните митове за медитацията, които са вероятната причина за гореизброените и напълно неоснователни тревоги:
Мит 1: Медитацията е концентрация
Всъщност медитацията е точно обратното. Концентрацията е резултат от медитацията. Как така? Концентрацията изисква усилие, докато медитацията е пълно отпускане на ума. Медитацията е да оставиш нещата да бъдат каквито са и да ги преживееш. Когато това се случи, си една стъпка по-близо до дълбоката и истинска почивка. Когато умът е отпочинал, той е по-способен да се концентрира.
Мит 2: Медитацията е практика, свързана с принадлежност към определена религия
Йогата и медитацията са древни практики, които се вписват във всички религии. В действителност медитацията има способността да събира хора, изповядващи различни религии и от най-разнообразни държави. Точно както слънцето свети за всички, а вятърът не подминава нито един човек, така и медитацията е благо, от което всеки може да се възползва. Световноизвестният хуманист и посланик на мира Шри Шри Рави казва: "Окуражаваме хора с всякакъв произход, изповядаващи различни религии и с най-разнообразни културни традиции да се съберат и да медитират в духа на празника."
6 техники за мигновен релакс >>
Мит 3: Трябва да си в поза Лотус, за да медитираш
Може би най-научно обоснованото и детайлно учение, изследвало природата на ума е Патанджали йога. Всъщност по-важно от определена поза за медитация е на тялото да му е удобно и да е стабилно. Това ни помага да преживеем по-пълноценно и дълбоко силата на медитацията. Можеш да седиш със скръстени крака, на стол или на диван. Всичко това е съвсем приемливо. Важното е, когато започнете да медитирате, да сте в поза, при която гръбначният стълб е изправен, а главата, вратът и раменете са отпуснати.
Навици за здраве пред прага на зимата >>
Мит 4: Медитацията е само за възрастни хора
Много млади хора изглежда мислят, че това е съвсем вярно, но истината е, че медитацията е важна и за тях. Голяма част от познанието, което добиваме, попива в умовете ни, когато сме млади. Тогава развиваме и уменията си, които са ни необходими, за да живеем щастлив живот. Редовното практикуване на йога възпитава точно тези умения в младите умове. Едно от най-важните сред тях е да се научим да бъдем емоционално стабилни и силни. Точно както душът поддържа тялото чисто, медитацията е душ за ума.
Когато сме емоционално слаби започваме да трупаме негативни мисли по-лесно. Медитацията може да доведе до състояние, което трудно се поддава на външни фактори и можеш да погледнеш на живота от по-балансирана перспектива.
Много млади хора споделят как медитацията им е помогнала: "След като започнах да практикувам йога, не се ядосвам толкова, колкото преди", споделя Сандра - ученичка в гимназия.
"Само няколко минути медитация са достатъчни, за да съм спокона през целия ден." казва Карън - 19г.
"Медитацията ме прави усърдна и ентусиазирана да разпръсквам позитивизъм около себе си." - Дон, 23 години.
Медитацията добавя ценност на живота ни - без значение от възрастта ни. Човек може да започне да медитира от 8-99 годишна възраст.
Мит 5: Медитацията е все едно да хипнотизираш сам себе си
Медитацията всъщност е точно обратното на хипнозата. В състояние на хипноза човек не осъзнава през какво преминава. Медитацията е абсолютно осезание на всеки един момент. Хипнозата прекарва човекът през всички впечатления, които таи в ума си. Медитацията ни освобождава именно от тях, за да може съзнанието да се изчисти и освежи. Хипнозата повишава метаболитната активност, докато медитацията я намалява и поставя ума в състояние на пълен покой. Шри Шри Рави Шанкар отбелязва, че онези, които често медитират са по-трудни за хипнотизиране.