Факт е, че не всичко, което се продава в магазините, в будките в училищата и около тях, в малките крайпътни заведения и т.н., има хранителна стойност. Но факт е, че децата ни обожават вкуса на повечето продукти, които се продават там. Пица, чипсове, снаксове и солети са сред любимите лакомства на малчуганите. За жалост, колкото и да сме се постарали да изградим здравословни хранителни навици у мъниците си още от най-крехката им възраст, идва момент, в който те започват да се влияят от обкръжението и да се изкушават от опасните храни, които дебнат отвсякъде. Най-добрият вариант е да седнем с децата си и спокойно да им обясним кои храни са добри за тях и кои - не, както и последиците, до които редовната консумация на вредни храни може да доведе. Някои от храните имат подвеждащи наименования, а в същото време не съдържат почти никаква хранителна стойност. Ето кои са храните, които вредят на детското здраве:

1."Зърнени" закуски

Не се подвеждайте от надписа "зърнени". Някои зърнени закуски дори заблуждават с наименованието си "пълнозърнести". В повечето случаи това са храни, пълни с много захари и лишени от каквито и да било ценни хранителни вещества и фибри. Затова, когато избирате зърнена закуска за детето си, винаги обръщайте внимание и следете върху етикета им за наличие на захар или всяко друго наименование, подсказващо за присъствието на захари от типа на високо-фруктозен сироп. Ако видите подобни съствки, не купувайте. Достатъчно е да търсите зърнени закуски, в състава на които да фигурират три или повече грама протеин, както и фибри.

Какво не знаем за пълнозърнестите култури? >>

 

 

2. Хот-дог

Силно преработените меса, като надениците и кремвиршите например, които са неотменна част в любимия хот-дог на децата, съдържат нитрити. Нитритите от своя страна са известни с това, че увеличават риска от рак. Повишената консумация на червени и преработени меса също така може да доведе до нарушения в сърдечно-съдовата система, дори и до диабет. Обикновено такива меса, сред които са и всички видове колбаси и луканки, са с високо съдържание на натрий и наситени мазнини. Да не говорим, че твърде често към тях се добавят допълнителни натриеви подправки и брашно, лишено от фибри и каквито и да било хранителни вещества.

 

 

3.Хамбургери, кроасани и други закуски от заведения за бързо хранене

Хамбургерите и сандвичите, които се продават в много хранителни вериги за бързо хранене, уви, са сред най-предпочитаните и обичани храни за обяд или следобедна закуска от децата. За жалост обаче в повечето случаи те са с преобладаващо съдържание на колбаси, изкуствени оцветители, консерванти и натриеви добавки. Кроасаните пък са лишени от фибри и каквато и да било хранителна стойност. Обикновено, както и други закуски, като баничките например, продавани в заведения, се приготвят от тесто, което освен че е с консерванти, е стояло дълго време замръзено. Баничките са прекрасно и много вкусно хапване, но само ако сте ги при-
готвили сами вкъщи. Тогава те съдържат много полезните за всяко дете яйца, сирене, кисело мляко.

 

 

4.Кетчуп

За разлика от домашно приготвения доматен сос, повечето видове кетчуп, които се продават в магазините, са вредни, най-вече заради високото количество в тях на различни подобрители, заместители, консерванти и стабилизатори. В повечето случаи кетчупът в заведението за бързо хранене дори не съдържа домати, а по-скоро нишесте, вода, ароматизатори и оцветители.

Дебнеща опасност в храните ни – Е-тата >>

 

 

5."Плодовите" закуски

Виждаме на рафта пакет с надпис "плодова закуска" и бързаме да зарадваме с нея малчуганите у дома. Да, ама не. Оказва се, че плодовата закуска съвсем не е това, което е, или трябва да бъде. Всъщност зад думата "плод" се крие високо количество фруктозен царевичен сироп, изкуствени оцветители и консерванти, подсладени с плодов сок. В действителност, като се поогледаме малко по-добре върху написаното върху етикета, ще разберем, че плод в истинския смисъл на думата въобще НЯМА! По-добрият избор, който може да направим в такъв случай, е да се доверим на истинския свеж плод.

 

 

6.Сладките напитки

Тук спадат всички безалкохолни напитки без изключение – от газирани такива до натурални плодови сокове и пуншове. Особено популярните напоследък сред тийнейджърите спортни и енергизиращи напитки съдържат големи количества захар, кофеин и празни калории. Някои плодови сокове пък често пъти съдържат дори повече захари и ароматизатори, отколкото газираните напитки.

Газираните напитки са наистина вредни >>

 

 

7.Близалки, захарни и желирани бонбони

Захарните бонбони и близалки по същество представляват само захари, изкуствени оцветители и аромати. Те са особено вредни за зъбите, тъй като полепват за дълго време по повърхността им, което, от своя страна, създава благоприятни условия за развитие на кариеси и кухини в зъба. Твърдите и дъвчащи бонбони са особено вредни и за децата с пломби, тъй като те лесно могат да доведат до лесното им разрушаване.

 

 

8.Пакетираните макарони

Пакетирани макаронени изделия с подправки и други добавки всъщност са консервирани спагети и полуфабрикати. В тях има повече натрий, отколкото се препоръчва като дневна доза за децата. Те са лишени от фибри и основни хранителни вещества. Алтернатива е да давате на детето си естествени макаронени изделия или пълнозърнести спагети. Те са съставени от твърда пшеница, характерна с ниския си гликемичен индекс. Т.е. колкото по-нисък е гликемичният индекс в един продукт, толкова той е по-полезен и засищащ.

 

 

9.Пържените картофи

Пържената храна съдържа много излишни вредни мазнини и влияе неблагоприятно на стомаха. Редовната им употреба,,освен че ни кара да напълняваме, е причина за редица стомашни болести като гастрит, язва, рефлукс, колити и др. Вместо пържени предложете на детето си варе-ни картофи със зехтин или масло, картофена са-
лата или запечени картофи.

3 сериозни причини да се разделим завинаги с пържените картофи >>

 

10. Пакетираните закуски като чипсове, снаксове, солети, крекери и т.н.

Тези продукти съдържат прекомерно количество мазнини и най-вече - сол.Тъй като повишава срока на годност и
издръжливостта на продукта, производителите смело си служат с нея. Всички солени крекери и чипсове,дори и да са "пълнозърнести" или "многозърнести" и както споменахме вече не са препоръчителни за детето. Пригответе му домашни соленки. Така ще сте уверени,че са направени с истински продукти, а не с мляко и сирене на прах, и че не съдържат много сол.

6 най-важни за здравето и развитието на детския организъм храни >>