Пренатест, първият и единствен европейски неинвазивен молекулярно-генетичен тест за установяване синдромите на Даун, Едуардс и Патау, лансира версия Пренатест Експрес. Тя предоставя резултата от изследването по-бързо - само за седмица, съкращавайки мъчителното очакване на своите пациенти. И двете версии на теста - Пренатест Стандарт и Пренатест Експрес, ще продължат да се извършват само в Германия според европейските стандарти за качество на медицинската услуга и защита на личните данни.

“Въвеждането на експресната услуга ще даде възможност на българската пациентка да получи резултата от своя Пренатест в рамките на седем дни. Така компаниите Лайфкодекс и НМ Дженомикс отново демонстрират загриженост за своите клиенти, както и готовност за въвеждането на най-нови медицински технологии в интерес на гражданите на Европейския съюз. Партньорството между българската компания НМ Дженомикс и водещия доставчик на услугата за Европа - Лайфкодекс, скъсява разстоянието между българския пациент и медицинските услуги от най-висок европейски стандарт” - коменира Денис Лапшов, мениджър Пренатална диагностика в НМ Дженомикс.

 

 

Въпреки по-големите възможности, които новата версия на изследването предлага, цената на Пренатест Експрес няма да бъде по-висока, напротив - ще се понижи спрямо тази на стандартния Пренатест до момента и ще бъде 2399 лв. Това ще позволи Пренатест Стандарт също да понижи своята цена с 24%, която от 1 февруари 2014 г. в България е 1899 лв., т.е. със 601 лв. по-ниска от досегашната.

Пренатест е първият в Европа и България неинвазивен пренатален тест (НИПТ) за изследване на най-често срещаните генетични аномалии при плода - синдром на Даун, синдром на Едуардс и синдром на Патау. Той се извършва чрез вземане на майчина венозна кръв и без риск за бременната жена и бебето и дава възможно най-точния резултат много рано в хода на бременността, от 9-та гестационна седмица нататък. В допълнение към пакета от анализи, Пренатест определя и пола на детето - стъпка в разширяването на обхвата от изследването. Вече година след появата си, Пренатест застава стабилно на европейския пазар, определяйки неинвазивно (т.е. без проникване през коремната стена на бременната жена) най-честите тризомии при плода. Досега в Европа са извършени над 6000 анализа в диагностичната лаборатория Лайфкодекс (LifeCodexx) в Констанц, Германия.

Значение на Пренатест за пренаталната диагностика >>

 

Рискова бременност

Методът, който Пренатест използва в медицинските грижи за бъдещата майка, придобива все по-голяма популярност, а препоръките на научните дружества - все по-голямо значение за практикуващия лекар. Единното становище именно на научните дружества е, че Пренатест - поради ниската си честота на фалшиво-положителни резултати от едва 0,14%, допълва изключително успешно неинвазивни методи и ограничава ненужното извършване на огромен брой амниоцентези. Единствено при положителен резултат от Пренатест, той следва да бъде потвърден от амниоцентеза. Пренатест работи за свеждане до минимум на ненужните инвазивни изследвания; в България над 70% от тях се правят, за да бъдат установени тризомиите, които Пренатест изследва - 21, 18 и 13.

Същестуват няколко метода за секвениране при НИПТ. Методът на Пренатест е най-обстойно потвърден, както доказват многобройните специализирани публикации. Той се нарича рандомизирано масивно паралелно секвениране за количествено определяне броя на копията на феталните хромозоми 21, 18 и 13 и посочване на феталната анеуплоидия.

Насоки в развитието на Пренатест >>