Интервюто с д-р Джаудат Макки - уролог, андролог в МБАЛ „Надежда“, дава отговори на най-често задаваните въпроси, свързани с мъжкия стерилитет.

Мама, татко и аз (МТА): Кога е необходимо двойките с репродуктивен проблем да се консултират с андролог?

Д-р Макки: Обикновено двойката разбира, че има репродуктивен проблем, когато се опитват да имат дете и нещата не се получават за срок между 6 месеца (ако жената е над 35 години) и 1 – 2 години (ако жената е под 35 г.). Ако бременността не се случва редно е мъжът да се консултира с андролог, а жената с акушер-гинеколог, специалист по репродуктивна медицина. Съответно андрологът насочва мъжа към необходимите изследвания. Първо се прави т.нар. оглед, палпация и ехографско изследване, след което - спермограма. Тя е основен метод за установяване на репродуктивни проблеми при мъжа. Важно е спермограмата да бъде направена в специализирана инвитро клиника, а не в случайна лаборатория. Преди изследването трябва да има въздържание от 3 до 5 дни.

МТА: Кои са най-разпространените причини за мъжки фактор на стерилитет?

Д-р Макки: Причините са много и най-разнообразни. Някои от тях могат да се появят още при раждането. Например крипторхизъм, когато тестисите се задържат в коремната кухина и не могат сами да се спуснат в скротума. Обикновено майката забелязва този проблем. Тогава е необходимо да се обърне към детски уролог. При установяването на заболяването, първоначално се прилага хормонално лечение, и ако до третия месец няма резултати се преминава към оперативна намеса. По мои наблюдения след извършването на тази оперативна намеса, за освобождаването на тестиса и вкарването му в скроталната половина, където да се фиксира, чрез процедурата орхипексия, около 30-35% от тези тестиси произвеждат сперматозоиди. Имаме доста случаи при пациенти с азооспермия, при които при последваща диагностична биопсия рядко успяваме да извадим сперматозоиди от такъв тестис.

 


Други причини могат да бъдат прекарани заболявания в детска възраст, например торзио на тестис, възпалителни заболявания на тестиса, орхиепидидимит. Също така прекарани в младежка възраст венерически заболявания (от рода на трипер, сифилис), някои ендокринни заболявания, тумори на тестиса.

Един от основните причинители за мъжкия стерилитет е и варикоцеле, при което след лечението и оперативната намеса, имаме около 50% подобрение в спермограмите.

Друг причинител на инфертилитет при мъжете са кистите на тестисите, които се откриват чрез палпация и ехография. В тези случаи след екстирпация (отстраняване) на кистата, пациентите идват на контролен преглед след 3 месеца, за да се направи нова спермограма. Опита ми показва, че при повечето пациенти резултатите са доста добри.

Разбира се влияние оказва и начина на живот, професията, храната, излагането на радиация, химични фактори и т.н.

МТА: Каква е успеваемостта на лечение на мъжкия стерилитет?

Д-р Макки: Личният ми опит показва, че при около 60% от пациентите има успеваемост, като наблюденията ми са от нашата болница- МБАЛ „Надежда“, а смея да твърдя, че тази болница е на европейско ниво.


МТА: Какви препоръки бихте дали на мъжете, които се сблъскват с този проблем?

Д-р Макки: Мисля, че тук е мястото да кажем колко е важна профилактиката за навременното откриване на проблемите в тази област. За съжаление, в повечето случаи, мъжете се обръщат към специалист уролог и андролог едва когато партньорката не постига желаната бременност. За някои състояния е важно да бъдат откривани рано, за да се приложи навременно лечение.

Напоследък, обаче отчитам напредък в тази област. Например ако за месец съм имал около 100 пациента, 5 от тях са потърсили консултация с цел профилактика. Това не е много, но все пак има такива пациенти. Тук ще си позволя да използвам един като че ли вече доста поизтъркан израз, но той е много верен: Профилактиката е най-добрата превенция. Затова ние лекарите, заедно с медия като вашата и изобщо по всякакъв начин, трябва да се стремим да информираме мъжете, затова колко е важно, поне веднъж годишно да се правят профилактични прегледи.


МТА: Притеснителни ли са мъжете, когато става въпрос за такъв проблем?

Д-р Макки: Преди да стана лекар си мислех, че мъжете са т.нар. силен пол, когато започнах да практикувам професията си установих, че не е така. Всъщност жените са силния пол, а мъжете са изключително притеснителни. Това вероятно е и една от причините, те да не търсят помощ навреме. Убедени в своето мъжество, ние мъжете смятаме, че при нас няма как да има проблем. За съжаление понякога при не навременна лекарска намеса става късно, затова трябва да се потърси лекарска консултация при появата на първите симптоми.

МТА: В кои случаи трябва да се потърси незабавно лекарска помощ и консултация?

Д-р Макки: Както казахме в началото, ако двойката прави опити за забременяване и не постигне бременност за споменатия в началото период, е редно да се потърси консултация с лекар. Иначе при възпалителни заболявания на мъжката полова система, трябва веднага да се обърнат към специалист, там нещата не търпят отлагане, тъй като се развиват много бързо.

Материалът е подготвен от семейния портал mamatatkoiaz.bg