С навлизането на детето в тийн- възрастта неусетно у него започват да се проявяват специфични за периода психологични форми на нагласа и отношение към света. Комуникацията родител – тийнейджър става по-трудна и сложна, а чувствителността на подрастващия малчуган се изостря осезаемо. Ето няколко неща, което е добре всеки родител да каже на детето си, след като почувства у него несигурност и чувство за непълноценност (характерни за пубертета), и да направи по-лесно общуването помежду им.
1. Първо помисли, после действай!
Приключенският дух е характерен за всички тийнейджъри. Те обожават непрекъснато да поемат рискове, без да предвиждат последиците от прибързаните си решения. Ето защо е добре да подготвите детето по-отрано да изгради навик вземането на всяко едно решение винаги да бъде предшествано от обмисляне на последиците, до които би довело то. Например – добре е детето да се попита: Какво всъщност искам да го направя? Какво бих могъл да загубя? Какво ще постигна от това?
2. Любовта не е само секс!
Колкото по-рано заговорите по темата, толкова по-добре. Говорете често на детето си, че сексът не е просто самоцел, а нещо много съкровено и лично. Обяснете му за рисковете от нежеланата бременност, за начините за предпазване от нея, за сексуално преносимите инфекции. Изтъкнете и психологическите аспекти на любовта – тя не е само секс, тя е и приятелство, отдаденост и ангажираност.
3. Научете го да казва "Не!"
В тази възраст децата искат да се харесват на всеки и обикновено по-трудно отказват. Затова са и почти винаги готови на всяка щура приумица на свой връстник да отговорят с "Да", без значение харесва ли им или не. Ето защо е добре детето да бъде подготвено от вас самите, за да знае как трябва да реагира в такава ситуация. Ако все пак детето ви се притеснява да отхвърли просто ей така приумицата на връстниците му, нека да се опита да се изплъзне от ситуацията с израза: "Не точно сега!". При последвал въпрос "Защо?", нека да отговори с думите: "Ще го направя, когато аз преценя, а не, когато някой друг ме кара."
4. Наркотиците водят до страшни за здравето последици!
Със сигурност всеки тийнейджър е чувал колко са вредни и опасни. Но доколко е уверен в това, никой родител не може да бъде сигурен. Тъжен факт е, че някои от децата в тази лабилна за психиката им възраст не устояват и се поддават на изкушението. Обикновено започват с легални вещества като болкоуспокояващи. При лекарствата обаче най-важна е дозата. Нека детето е запознато с всички онези симптоми и страшни за здравето последици, до които може да доведе приемането на какъвто и да било наркотик.
5. Открий своята страст!
Обикновено в тийнейджърска възраст детето започва да проявява интереси към развитие в определена сфера на изкуството или науката. Стимулирайте желанието и страстта му. Ако иска да свири на пиано, запишете го на пиано. Ако иска да танцува, не му отказвайте. Ако иска да се занимава с физика, инвестирайте в това му желание без нито миг колебание. Стимулирайте детето да посещава извънкласни форми на обучение и да усвоява умения, които истински го вълнуват.
6. Учи се от грешките си!
Тийнейджърите мислят, че единствено те допускат грешки. В опитите си да ги прикрият, се забъркват в купища лъжи и в още по-големи каши. Затова кКажете в прав текст на детето си, че всеки греши, дори и големите, и че всеки има право на фалове и възможност да ги поправи. И това са житейските уроци.
7. Обичам те!
Казвайте на детето си, че го обичате и държите на него. Нека то да е наясно, че всеки път, когато има нужда от нещо, вие винаги ще бъдете насреща. Тийнейджърът трябва да знае, че вие сте не само негов родител, но и негов най-добър приятел!