Срещата с майчинството е най-вълнуващото събитие за всяка жена независимо в коя точка по света се случва това. Но истината е, че раждането и отглеждането на едно дете, колкото и радостно преживяване да е, в някои страни то е повече или по-малко трудно отколкото в други. Качеството на живота на младата майка и детето зависи от няколко важни показатели, между които на първо място – здравословното състояние на майката и детето, следвано от социалното и материално благосъстояние, от образователния ценз, от икономическия и политическия статус на жената в дадена държава.
Според ежегодния доклад на Международната неправителствена организация "Спасете децата", отразяващ мащабно проучване за състоянието на майчинството в 176 страни по света, в челните позиции попадат страните от ЕС, включително Израел, Сингапур и Австралия. България е сред последните в Евросъюза, нареждайки се на 43-о място в света. Значително по-назад са Малта, Унгария, Румъния, Босна, Турция, Русия, Украйна, Албания, Молдова, Иран, Тайланд, Мексико. Страните от Африка, на юг от Сахара, обяснимо, за пореден път се озовават в крайните позиции на класацията.
Ето първите 30 държави, където се полагат сравнително най-много и най-качествени усилия и грижи за децата, майките и младите семейства:
30. САЩ
Докато Съединените щати по някои от показателите, като образователния и икономическия, се нареждат в първата десетка, то в други изостават. По отношение нивото на здравословното състояние при родилките САЩ са едва 46-ти в световната класация. Степента на детско благосъстояние ги нарежда на 41-во място. И най-слабо се представят по отношение политическия статут – 89-то в света.
• Ниво на смъртност при родилките - 1 на 2400
• Ниво на детската смъртност преди навършване на 5 години - 1 на 133