1. Какво е ултразвук, видозон, сонография, ехография и има ли разлика между тях?
Всъщност няма никаква разлика. Тези термини са синоними, а значението им е в получаването на изображения на тъкани и органи върху екран чрез използване на звукови вълни с висока честота в т.нар. ултразвуков обхват. Важно обаче е да се знае какъв е произходът на термина "видозон". Той е свързан с навлизането в България на едни от първите поколения ултразвукови апарати на марката Siemens, наречени Vidoson. Получаваните образи се наричат сонограми. При бременните жени те дават информация за броя, големината, разположението и структурата на плода, движението му и разположението на плацентата. Сонограмите могат да се съхранят на филмова лента, фотохартия и дискета.
2. Задължително ли е ултразвуковото изследване?
Не е задължително, но е необходимо. Изключително голямата информативност на този метод на изследване, съчетана с липсата на сигурно доказани вредни ефекти върху бременната жена или плода, го прави незаменим в съвременното акушерство.
3. Защо се препоръчва ултразвука на бременните?
Ултразвуковото изследване дава възможност:
• да се определят с голяма сигурност срокът на бременността и датата на раждане;
• да се определи броят на плодовете в матката;
• да се диагностицират някои аномалии или инфекции.;
• да се проследи растежът на плода;
• да се локализира плацентата;
• да се проследи състоянието на матката и яйчниците.
4. Наистина ли трябва ли бременната да е приела течности преди теста?
Да, препоръчително е поне 1 час преди да легнете пред монитора да сте приели известно количество течности, без да сте използвали тоалетната. Пълният пикочен мехур дава възможност за по-добра видимост на плода.