Често пъти в стремежа си да бъдем добри родители на перфектни деца, не осъзнаваме, че поемаме в погрешната посока. Колкото повече изискваме от тях, толкова повече рискуваме да им навредим, както на психическо, така и на емоционално. Или по друг начин казано – всяко прекалено нещо, рано или късно, довежда до обратен ефект. Вижте изразите, които е редно да избягваме, докато общуваме с децата си, според детските психолози.

1. "Чудесна работа!" Проучванията сочат, че честата употреба от страна на родителите на фрази като "Добро момче" или "Браво", може да окаже неблаготворно влияние върху психиката на детето. Колкото по-често детето чува подобни изрази, толкова по-голяма нужда ще изпитва от тях. Това може да развие болезнена зависимост у него към похвали и добри оценки. Прекалените и чести хвалби може да изградят у детето и погрешна самооценка и представа на собствените му умения, надвишаваща реалните му способности. Подобна фалшива себепреценка може да му донесе само негативни емоции в бъдеще. Това не означава, че детето не трябва да бъде поощрявано и аплодирано за добре свършената работа. Нека обаче оценките бъдат премерени и споделяни само тогава, когато наистина това е необходимо.

2. "Практиката ни прави перфектни!" Вярно е, че колкото повече усилия и време полага детето върху развитието на собствените си заложби, толкова по-добри умения ще придобие то. Въпреки това, повтаряйки настоятелно израза „Бъди перфектен”, родителите всъщност не помагат на детето си. Напротив, така е по-вероятно да внушат у него усещането за непълноценност и недоверие в личните му качества. Това дете ще се чувства непрекъснато под натиска на изискването да печели и да се отличава от останалите. Ще полага неимоверни усилия, за да изпъква над другите, без обаче това да води до търсения резултат. Ето защо специалистите – педагози съветват родителите да насърчават детето си да работи усилено за постигането на дадена цел, но не и на всяка цена. Детето трябва да е наясно, че за постигането на добри резултати е нужно както постоянство, така и вътрешна самонагласа, която да идва вътре от самите тях, а не да им се налага насила отвън.

3. "Нищо ти няма!" Ако детето ви ожули коляно и от очите му бликнат сълзи, не бързайте да му казвате, че всичко е наред и че няма нищо, което да го кара да плаче. Подобни думи биха могли още повече да го разстроят, особено в такъв момент. Протегнете ръце и го прегърнете. Така то ще усети вашата майчина опора и подкрепа. Попитайте хлапето дали може да целунете или превържете нараненото място. Уверете го, че бързо ще му мине.

 

4. "Побързай!" Никога не настоявайте детето ви да бърза, ако закъснява за училище или вие – за работа. Високият тон само може да увеличи още повече напрежението и да създаде допълнителен стрес у малкия човек. По-добре заложете на мекия тон с думите: „Нека да видим кой е по-бърз – аз или ти”. Или за да не превръщате сутрините му в състезание, най-добре го будите 15 минути по-рано. 5. "На диета съм!" Грижите се за формата си? Постоянно следите килограмите и внимавате да не наддадете на тегло? Запазете всичко това за себе си и бъдете по-дискретни. Ако детето ежедневно ви вижда, че стъпвате на скалата на кантара или чува думи от типа на: "Ох, колко съм дебела", "Писна ми от тези мазнини и килограми" или "Днес няма да ям от тази или от онази храна", то може да развие нездравословна представа за тялото си, предупреждават специалистите. По-добре кажете:

"Аз се храня здравословно и затова се чувствам чудесно", "Трябва редовно да се упражнявам, за да запазя добрата си форма" или "Разходката ще ми се отрази прекрасно". Децата подражават на родителите си, затова винаги внимавайте как се държите и какво говорите пред тях.

6. "Ние не можем да си позволим това!" Най-лесно е да дадете отговор на детето си като този, когато ви моли за нова играчка, а вие не желаете да му я купите. Трябва да знаете обаче, че с подобен израз вие му изпращате съобщението, че не сте в състояние да контролирате личните си финанси. Затова по-добре му кажете:

"Няма да ти купя това, защото спестяваме пари за по-важни неща."

 

7. "Не говори с непознати!" Това е труден възглед за разбиране от едно малко дете. Не е редно да настройвате негативно наследника си към всички, които не познава. Според детските психолози по-добрата алтернатива е да обясним на детето си, че не трябва да общува с хора, които го карат да се чувства тъжно, уплашено или объркано.

8. "Внимавай!" Докато детето ви се старае да балансира като малка пъргава маймунка на катерушката, а вие непрекъснато му повтаряте да внимава, рискувате да увеличавате шансовете му да падне. Детските психолози напомнят, че думите отвличат вниманието на детето от това, което то прави в момента. Затова, ако се чувствате неспокойни, докато го гледате как се върти и катери, по-добре стойте близо до него, в случай, че тръгне да пада.

9. "Никакъв десерт, докато не си изядеш вечерята!" Изразявайки се по този начин, вие увеличавате пред детето стойността на лакомствата. Така, вместо да стимулирате малчугана да си изяде основната храна, вие намалявате удоволствието му от нея. По-добре му кажете: „Първо трябва да се нахраним добре и чак тогава можем да си хапнем и десерт“. С тази реплика определено ще въздействате позитивно върху детето.

10. "Нека да ти помогна!" Когато детето ви старателно се опитва да построи блок или кула от кубчета, оставете го да го направи само. Не се намесвайте или включвайте в играта му, дори да виждате, че се затруднява. С намесата си ще подкопаете неговата самостоятелност и ще попречите в развитието на неговата независимост. Ако непрекъснато предлагате помощта си, детето ще израсне несигурно в себе си и винаги ще търси вашата помощ. По-добре му му подхвърлете някоя идея с думи, която то да пробва само, без да се намесвате с действия.

Още ценни съвети и методи може да научите и от Digital KidZ - инициатива, която насърчава възпитанието на технологиите сред децата.

С всеки следващ сезон Newtrend Media Marketing Events организира събития, на които всеки, които желае да развие своята грамотност в сферата на цифровите технологии и медии, може да се присъедини. Скоро ще имате възможността да бъдете част от новото издание на DigitalKidZ. Дотогава може да научите повече за прекрасните неща, които правят на официалната им страница, тук.

В рамките на форум, творчески работилници за деца и изложение, Digital KidZ преплита практиката, теорията и играта и цели да запознае деца, родители и учители с рисковете, пред които са изправени подрастващите в интернет, да ги насърчи да използват технологиите като извор на възможности, средство за общуване и и обучение, инструмент за развиване уменията на децата в перспектива. Следващото издание е на 12 март 2016.