Продължаваме с нашата вкусна разходка из националните коледни кухни по света. Днес на вниманието ви поднасяме три оригинални рецепти за коледни блюда от Русия...
Коледна гъска с вино от касис и печени ябълки
Продукти:
1 гъска
сокът от 1 лимон
1 глава лук
10 скилидки чесън
краве масло
3 с.л. доматено пюре
3 с.л. брашно
1 ч.л. сол
½ ч.л. млян черен пипер
вино от касис
плодчета касис и печени ябълки за декорация
Приготвяне:
Гъската се осолява и поръсва с черен пипер и сок от лимона. След 15 минути се намазва с маслото и поръсва леко с виното от касис. Слага се да се пече, като се покрива с алуминиево фолио. Изпечената гъска се изважда в топла чиния.
Лукът се нарязва на ситно и се запържва леко, добавя се доматеното пюре и се пържи, докато сосът не се сгъсти. Добавя се брашното, сосът от печената гъска, солта, черния пипер и всичко се кипва. С този сос се полива патицата и се запича още 30 минути на тих огън. Сервира се, като се поръсва с нарязан на ситно чесън и при възможност и желание се гарнира с печени ябълки и червено френско грозде.
Руска салата "Оливие"
Докато в България я наричаме "руска салата", в Русия тя е известна под името "Оливие" (което идва от знаменитата салата на Люсиен Оливие) или "френска салата". Във Франция пък я нязовават "пиемонтска" (но вместо грах съдържа домати). В годините на глад след Октомврийската революция и последвалата гражданска война, повечето от основните съставки са заменени с по-достъпни и на практика днес т. нар. "руска салата" има твърде малко общо с първоначалната рецепта, която в основната си част и до днес е тайна.
Продукти:
240 г шунка
4 средно големи картофа
1 морков
4 яйца
1 глава лук
4 кисели краставички
1 кисела ябълка
1 купичка зелен грах
майонеза
сол
смлян черен пипер
Приготвяне:
Картофите се сваряват, обелват и се нарязват на кубчета. Морковите се настъргват, сваряват се и също се нарязват. Лукът се нарязва на много ситно, а яйцата и краставичките – на кубчета. Всичко това се смесва, добавя се граха и след това майонезата. Овкусява се и се разбърква. Салатата се поднася охладена.
Пряники – руски коледни курабийки
Пряниките са едно от най-обичаните по света руски лакомства. Историята им започва през IX век. Сладките първоначално били известни с названието "Меден хляб". Тестото им по онова време съдържало изобилно количество мед. С неподражаемия си нежно пикантен вкус и аромат обаче те се порславили чак през XI век. Тогава именно в Русия започнали да докарват подправки от Индия. В тестото на сладките намерили подобаващо място съставки като канелата, анасонът, кардамонът, карамфилът и джинджифилът. От там дошло и името на курабийките "пряник". В превод руската дума "пряный" означава ароматен, пикантен, подправен.
Продукти за 45 сладки:
300 г захар
1 яйце
2 с.л. олио
¼ ч.л. сол
30 г какао
1 с.л. настъргана лимонова кора
1 с.л. смес подправки от: канела, джинджифил, карамфил и кардамон
180 г заквасена сметана
1 ч.л. хлебна сода
450 – 500 г брашно
За глазурата:
175 г пресята пудра захар
3– 4 с.л. лимонов сок
Приготвяне:
Захарта, яйцето и олиото се разбиват с миксер на гъст крем. Едно след друго се добавят, както следва, какаото, солта, лимоновата кора и подправките и се разбърква енергично. Заквасената сметана се смесва със содата и с бъркане с дървена лъжица се прибавя към сместа. Накрая на два пъти се изсипва брашното и се омесва меко тесто, което се оставя да си отдъхне за 15 мин.От готовото тесто се късат топчета с размер на орех, нареждат се в тава, застлана с хартия за печене и се пекат на 180 градуса около 15 мин.
Изпечените сладки се оставят да изстинат на решетка. Междувременно се приготвя глазурата, като пудрата захар се разбърква с лимоновия сок. Трябва да се получи рядка консистенция. Получената глазура се намазва върху изстиналите сладки. Пряниките ще бъдат още по-вкусни, ако, преди да ги нападнем, престоят поне един ден.
Виж още >>