Всеки един народ по света се отличава със своите традиции и поверия, които е успял да съхрани през вековете. Всички те са толкова различни и уникални, че няма как да не се възхитим на тяхното многообразие и красота. Едно обаче ги обединява – и това е вярата в доброто и надеждата за благоденствие. Не правят изключение и празненствата, свързани с посрещането на Нова година – колкото самобитни, толкова и впечатляващи – датчаните чупят чинии, гърците месят „василопита”, японците се смеят, бразилците носят бяло, испанците ядат грозде, а българите се сурвакат, похапват печено прасенце, и с кукери прогонват злото.

Гърция

В Гърция Нова година е по-голям празник дори от Коледа, когато св. Василий влиза нощем в домовете на хората и оставя подаръци в обувките на всяко дете. Небето над всички градове и села на Гърция, в полунощ на 1-ви януари се изпъстря с празнични фойерверки, а във всеки дом се разчупва Василопитатрадиционен новогодишен хляб, в който се скрива сребърна или златна монета. Гърците вярват, че първият човек, който влезе в дома им на 1-ви януари, ще им донесе късмет.

Испания

Испанците спазват традицията в новогодишната нощ да изядат точно 12 зърна грозде. Според поверието това им носи гаранция, че щастието ще им бъде верен спътник през всичките 12 месеца от предстоящата нова година.

Дания

Датчаните пък събират чинии през цялата година. На 31 декември отиват с тях пред входната врата на своите близки и приятели и започват да ги чупят. Те вярват, че това прави дружбата помежду им още по-силна и здрава.

Финландия

В новогодишната нощ финландските девойки хвърлят през рамото си обувка. Поверието е, че ако тя падне с върха си към вратата – ще стават булки.

Германия

Германците вярват, че колкото по-голям шум се вдига в нощта преди първия ден от Новата година, толкова по-надалеч бягат злите духове. Затова те ходят по улиците „въоръжени” с тъпани, барабани, тромбони и други шумни инструменти.

Словакия

В Словакия и другите народи от североизточна Европа (Полша, Чехия) важно място на трапезата се отрежда на рибата. Всяко едно от ястията носи специфична символика – орехите символизират трудностите в живота, шаранът – благоденствието и щастието.

 

Бразилия

Белият цвят е свещен за бразилците. Всички те обличат дрехи в бяло в новогодишната нощ, за да привлекат щастието, чистите помисли и мира.

Мексико

В стаята, където са гостите, мексиканците окачват голям глинен съд, изрисуван с чудовища и зверове и пълен с най-разнообразни лакомства. После последователно завързват очите на всички гости с кърпа и му дават пръчка. Този, който успее с нея да счупи съда, ще бъде много щастлив през настъпващата година. 

Япония

В Япония камбаните преди 00.00 часа бият точно 108 пъти, за да прогонят също толкова на брой човешки слабости. Японците вярват, че в нощта преди Нова година трябва да се изчисти колкото се може повече, за да прогонят злите духове.

САЩ

Американците се целуват под имела точно на Нова година – така те вярват, че любовта им завинаги ще бъде запечатана.

Сърбия

В Сърбия вярват, че трябва да посрещнат Новата година с пълен хладилник, с пълен с пари портфейл, за да е плодородна и благоденствена цялата година. Те не сядат на трапезата без свинското, червеното вино и традиционната балканска музика.

България

Уникален е в часовете след Нова година е обичаят сурвакарство. Децата сурвакат по-възрастните за здраве и благоденствие. Също така в някои райони на страната момци и деца обикалят от дом на дом със сурвачки в ръка и пожелават на домакините крепко здраве, щастие и плодородна година. В първия ден на Новата година излизат кукерите, които с танци, хлопала и чанове прогонват злите духове. Българите вярват, че не бива да се дават пари назаем на 31 и 1 януари, за да нямат материални проблеми пред идната година. Друго традиция за благополучие пък е на 1 януари да не се изнася нищо от дома, включително и боклукът.