Официалната част на "София Филм Фест" приключи, но до 30 март остават достатъчно дни и прожекции, които си заслужава да видим:
Както е зад вратите на дома на преуспелия лекар от „Нашите малки различия” (Euro Cinema, 18 март). Там нивата на напрежението се покачват, когато неговият син и дъщерята на чистачката излизат една вечер заедно и така и не се прибират. През призмата на различията между двамата родители, режисьорката Силви Мишел надниква във взаимоотношенията на доста раздвоеното немско общество.
В Германия се развива действието и на „Жената на полицая” (Одеон, 17 март), в чиито сюжет основно място заема Кристин. Тя обожава дъщеря си и съпруга си Уве. И въпреки жестокостта му към нея, тя продължава да се отнася към него с великодушие и любов. А това превръща съществуването й в арена на сблъсък между моменти на блажено щастие и такива на горчиво унижение.
Комбинация от усмивки и сълзи откриваме и в „Маруся” (Дом на киното, 19 март), чиято история се развива на фона на Париж – колкото красив, толкова и неприветлив към Лусия и шестгодишната й дъщеря, които го обикалят безцелно, спят където намерят и се надяват да им се случи нещо прекрасно.
Прага приютява мини сериала на HBO „Горящият храст” (Люмиер, 17 март), който ни връща четири десетилетия назад във времето. И по-точно към самозапалването на студента Ян Палах през януари 1969 г., което има особен отзвук в чешкото общество и предизвиква разнородни реакции сред потисниците и потиснатите.
Почти по същото време е ситуиран сюжетът и на „Джинджър и Роза” (Одеон, 17 март). Мястото обаче е Лондон, годината е 1961, а разказът е за две момичета, Роза и Джинджър, които са се самопровъзгласили за битници, ходят на протести с по-големи тийнейджъри, мечтаят за един съвършен свят и сънуват ужасни кошмари за апокалиптичния му край.
Още една фестивална среща предлагаме за всички кино- и книго-маниаци - в Дома на киното на 18 март, с „Трудно е да бъдеш Бог”, вдъхновен от романа на едни от най-увлекателните разказвачи на истории – Аркадий и Борис Стругацки. Те и режисьорът Алексей Герман ни пращат на планетата Арканар, където група земни учени опитват да помогнат на местното население, застинало в своето средновековие, да открие пътя към прогреса.
Остават още допълнителните прожекции и на:
"Крадецът на книги"
Създаден по международния бестселър, Крадецът на книги разказва историята на Лизел – необикновено и смело младо момиче, изпратено да живее в приемно семейство в Германия по време на Втората световна война. Тя се научава да чете благодарение на подкрепата на новото си семейство и на Макс, евреина беглец, който се крие под стълбите. За Лизел и Макс силата на думите и въображението се превръщат в единственото бягство от напрегнатите събития в действителността. Жизнеутвърждаваща история за оцеляването и силата на човешкия дух.
17.03.2014 - Cinema City - 19.00часа;
26.03.2014 -Дом на киното - 21.00часа;
"Ив сен Лоран"
Емоционалният биографичен филм е зашеметяващ портрет на френския моден дизайнер и пионер Ив Сен Лоран. Той проследява двадесет години от живота на творческия гений – от иновативната му работа за „Dior” до създаването на собствената му модна къща с партньора му Пиер Берже. Ролята на Лоран се изпълнява от Пиер Ниней, който идеално пресъздава източената физика, артистичната непоклатимост и патологичната стеснителност на модната икона, докато режисьорът Жалил Леспер изпълва всеки кадър с безупречни, пресъздадени с любов исторически детайли. Трогателен и вълнуващ поглед към ранния живот и творчество на гениалния дизайнер, филмът разкрива взаимоотношенията между успеха, таланта, красотата и изкуството.
19.03.2014 - Euro Cinema - 21.15часа;
20.03.2014 - Cinema City - 19.00часа;
24.03.2014 - Дом на киното - 20.30часа ;