Вярно е, че не от всяко дърво става свирка. Но вярно е и още нещо – талантът е 1%, а останалите са труд. Хайде да видим способни ли сте да развиете вашия писателски талант и дали притежавате хъса, умението и знанията, за да го постигнете. Има някои златни максими, които ако отговарят на вашия усет към перото, категорично ви поставят в графата добър писател:

1. Непоколебима концентрация

Необходимо е да притежаваш или възпиташ умение да игнорираш всякакви външни дразнители, да ангажираш цялото си внимание и да се концентрираш върху темата, която предстои да опишеш.

2. Защитавай позицията си и бъди уверен

Писането е твое избрано амплоа и като такова, ти трябва на първо място да вярваш в себе си и в качеството на твоята работа. Отстоявай сърцевината на идеята, сюжета или посланието в текста. Бъди убеден в това, което пишеш. Критики и неодобрение винаги ще има, но това не бива да те спира или да ти внушава чувство за непълноценност. Не са малко големите световни писатели, които са се сблъсквали в началото на своята кариера с трудности и неразбиране, но с упоритост и устояване на позициите си са доказали своя безспорен талант.

Странните, но и чаровни привички на писателите >>

 

 

3. Спазвай правилата

Думата "граматика" идва от гръцки и означава "изкуство на буквите”. Така че, спор няма – без граматика си за никъде. Не забравяй, че писането си има своите правила и ако не ги познаваш и спазваш достатъчно добре, значи трябва да поработиш по въпроса.

4. Бъди откривател

Бъди любознателен, трупай факти, обогатявай познанията си. Търси, изследвай, проучвай. Бъди откривател. Важно е да си добре запознат с максимално повече подробности около въпроса, който те интересува и искаш да направиш достояние на обществото или най-малкото пред по-широк кръг от хора.

За книгите, съхранили детето у нас >>

 

 

5. Чети много книги!

Четенето обогатява речника, развива фантазията и въображението. Внимавай само да не загубиш оригиналността на твоя собствен стил и изказ, влияейки се твърде много от любимия си автор. Няма нищо в това да се възхищаваш и да подражаваш на неговия маниер, но се постарай това да даде тласък на твоя собствен такъв. Отрий себе си. Ти си уникален. Не копирай, а пресътворявай. Припомни си онези хубави думи от стихотворението на Веселин Ханчев, с които той започва и завършва своето "Посвещение":

За да останеш, за да си потребен,
за да те има и след теб дори,
ти всяка вещ и образ покрай тебе
открий отново и пресътвори.

6. Пиши естествено и емоционално

Живей с проблема, вълнувай се, негодувай, радвай се, възхищавай се, търси истината, бъди непримирим и най-важното – чувствай!

7 причини да прочетете книга >>

 

 

7. Пиши в образи, сякаш рисуваш картина

Не случайно казват, че словото притежава магическа сила. Тя се крие именно в детайлите, в малката илюстрация. Доказано е, че "рисуването” с "перо” в ръка, очарова и магнетизира вниманието на читателя много повече, отколкото абстрактното описание на сюжетната линия.

8. Бъди емпат

Наблюдавай околния свят, хората, случващото се край теб. Не оставяй безразличен към нищо! Опитвай се да влезеш в душевността на другия, в неговите мисли, да го разбереш. Само, ако имаш развито чувство на емпатия, ще съумееш да надзърнеш през очите на човека срещу теб, да се потопиш в неговата вселена, да усетиш неговата емоция.

5 неочаквани причини да се завърнем към писането на ръка >>

 

 

9. Бъди лаконичен в изказа си

Припомни си какво беше казал майсторът на телеграфния стил – Ърнест Хемингуей. Пиши кратки изречения, не прекалявай с епитетите и глаголите.

10. Ако пишеш за деца, прави го още по-хубаво!

Ако пък искаш да пишеш за деца, се постарай да пишеш както за възрастни, само че още по-хубаво! Златен постулат, излязъл изпод изящното перо на Ханс Кристиан Андерсен.

Да посеем обич у детето към книгите >>