Преди да започнете да напълно да отричате или пък искрено да препоръчвате определени продукти за грижа за лицето и кожата, трябва да сте запознати с едно:

Какво е комедогенност?

Трябва да знаете кои съставки запушват порите на лицето ви и как да изберете подходяща козметика, която няма да предизвика възпаление на кожата ви.

Докато една козметика е предназначена за почистване на кожата и порите, друга може да ви изиграе жестока шега и да направи обратното, запушвайки мастните канали.

Такива продукти могат да причинят различни кожни проблеми – възпаления, комедони и черни точки. За да изглежда кожата ви добре и да не предизвиквате сами появата на акне, трябва да избягвате комедогенната козметика.

 

Комедогенността е способността на козметиката да запушва порите. Порите наподобяват малки отвори по кожата, през които се отделя себум, който предпазва кожата от външни фактори. Когато порите са запушени с козметика, себумът не може да излезе, което води до образуване на затворени и отворени комедони. Впоследствие, в случай на инфекция, те могат да се възпалят и образуват папули и пустули.

Коя козметика е комедогенна?

Снимка: Canva

1. Минерално масло

Една от основните съставки в козметиката, която може да запуши порите, е минералното масло. Минералното масло е евтина съставка, често използвана в козметиката като емолиент. Въпреки това, той може да създаде филм върху кожата, пречейки й да диша и запушва порите. Ето защо, когато избирате козметика, трябва да обърнете внимание на списъка на съставките и да избягвате продукти с минерално масло.

2. Силикон

Снимка: Canva

Друга съставка, която може да запуши порите, е силиконът. Силиконите често се използват в козметиката за създаване на гладка текстура и матово покритие. Въпреки това, те могат да създадат филм върху кожата, за да предотврати изтичането на себума и запушването на порите. Ето защо, когато избирате козметика, трябва да обърнете внимание на съдържанието на силикон и да предпочитате продукти без този компонент.

3. Парабени и изкуствени оцветители

Хубаво е да избягвате козметика с парабени, изкуствени оцветители и аромати, които също могат да причинят запушване на порите. Вместо това трябва да изберете натурална козметика с деликатна текстура, която няма да създава изкуствен филм върху кожата.

Списъкът с непрепоръчителни съставки в козметиката включва също вазелин, ланолин, стеарилов и цетилов алкохол и восъци. Въпреки това, тяхното присъствие в състава не винаги означава, че тази козметика непременно ще запуши порите и ще причини възпаление. Важно е не само наличието на комедогенната съставка, но и нейната концентрация.

Как да изберете некомедогенна козметика?

Снимка: Canva

Надписът „некомедогенен“ в състава на козметиката не гарантират, че продуктът няма да запуши порите. Важна е крайната формула на продукта, както и правилността на избрания продукт за конкретния тип кожа. По този начин един и същ състав, използван за суха и мазна кожа, може да има различни ефекти: мазната кожа може да развие комедогенен ефект, докато сухата кожа ще се чувства страхотно.

Изборът на козметика е индивидуален, а най-добрият начин да разберете дали новия флакон, който рекламират навсякъде, ще предизвика акне е да го проверите чрез тест.

За да направите това, нанесете малко количество от продукта върху малка част от лицето си и наблюдавайте реакцията на кожата в продължение на 48 часа. Ако през това време не сте забелязали запушени пори или нови възпаления, можете да нанесете продукта върху цялото лице.