Косите ни са отражение на вътрешното състояние на организма. Ако имаме спад в имунната система, липсват ни витамини или сме стресирани, това неизменно ще окаже влияние на състоянието на косата. Добрият трихолог дори и без анализ може да определи общото състояние на организма по състоянието на косата.

Предлагаме 20 съветa, които ако превърнете в навици, ще ви бъдат много полезни и със сигурност ще се отразят благотворно на състоянието на косата ви.


 

1. Разресвайте косата от краищата към корените.

2. Не решете косата си, докато е мокра. Тогава тя е много по-чувствителна, косъмът се цепи и се нарушава структурата му.

3. Използвайте дървен гребен или четка с мек косъм.

4. Избирайте внимателно ластиците си за коса. Прекалено стегнатата ластичка може силно да опъне косата ви, в резултат на което и да отскубне косъмчета.

5. Вкъщи ходете без ластик и фиби, а с шнола, тип щипка. С тях косата се чувства по-свободна.

 

6. Внимателно разресвайте косата преди да я измиете. Така от нея пада полепналия прах, както и мъртвите клетки от повърхността на скалпа. Ако правите това редовно, корените ще укрепнат и косата ще пада много по-малко.

7. Температурата на водата, с която миете косата си, трябва да е стайна – нито много гореща, нито много студена. Прекалено горещата вода пресушава и травмира косата.

8. След измиване изплакнете косата с хладка или студена (в никакъв случай не ледена) вода. По този начин косъмът се капсулира и косата ще бъде много бляскава.

9. По време на миенето не разпенвайте шампоана с хаотични движения във всички посоки. Това уврежда и заплита косата. Не разтърквайте косата с кърпа и отривисти движения, за да я подсушите. Така също й вредите.

10. През зимата прибирайте косата под шапка. Студът е един от враговете на хубавата коса.

11. През лятото също защитавайте косата си от жаркото слънце. За това също може да използвате шапка или слънцезащитни продукти.

12. Периодично подстригвайте връхчетата на косата. Те страдат най-много от климатичните условия и третирането на косата. Препоръчителното време е веднъж на два или три месеца, в зависимост от дължината и състоянието на косата.

13. Периодично сменяйте пътя на косата си. Ако винаги я премятате в една посока, тя започва да изтънява.

14. Масажирайте скалпа на косата си. Масажът активира циркулацията на кръвта, като по този начин тя се насища с кислород и подхранва корените на косъма.  

15. Подсилвайте ефекта на маските за коса, като завивате косата с кърпа или найлонова шапка.