"Да мога да преодолея препятствията в живота си". Това отговаря Имане Хелиф, една от най-добрите боксьорки в Алжир, на въпроса с какви постижения се гордее най-много.

Снимка: Reuters

Името започнаха да повтарят дори хора, които не са се интересували от бокс. Защо? На Олимпийските игри в Париж 2024 тя се изправи срещу италианската си съперничка Карини, но двубоят приключи 46 секунди по-късно. Карини заяви, че Хелиф й е нанесла прекалено силен удар. 

Емоционалната пресконференция по-късно предизвика глобален шум, а темата за пола на Хелиф и правото й да участва в женско състезание стана гореща в социални мрежи и други медии.

10 ФАКТА ЗА ИМАНЕ ХЕЛИФ - БОКСЬОРКАТА, НАБЕДЕНА ЗА МЪЖ 

Снимка: Getty Images

1. На 16 години успява да се отличи като много добра футболистка в селцето Тиарет, Западен Алжир. По това време там обаче футболът никак не се възприема като игра, подходяща за момичета. Освен това момчетата в селото се почувствали особено застрашени и започнали да се бият с нея. По ирония на съдбата, това че се е научава да избягва ударите на момчетата, я накарали да се занимава с бокс.

2. И това обаче не се оказва никак лесно. За да ходи на тренировки, трябвало всяка седмица да пътува до близкото село, а това означавало пари за автобус. По това време баща й работел като заварчик и не одобрявал бокса за момичета. За да събере пари за транспорт, Имане събирала и предавала скрап, а майка й продава кускус. Заедно успявали да изкарат пари за билета за автобуса до града, за да може Имане да ходи редовно на тренировки по бокс.

3. Тя споделя и с какво друго се е занимавала, за да успее да припечелва пари за тренировките си. "Продавах хляб на улицата, събирах чинии и други предмети, за да печеля пари, защото произхождам от много бедно семейство."

Снимка: Getty Images

4. Три години по-късно тези трудности дават резултат. На 19-годишна възраст Имане завърши 17-та на Световното първенство през 2018 г. в Ню Делхи. "Започнах с нищо, а сега имам всичко", казва тя в интервю в офиса на УНИЦЕФ в столицата Алжир. 

5. От малкото село впоследствие се мести в столицата.